Jak łatwiej znaleźć grób, którego szukasz? Aplikacja "Olsztyńskie Cmentarze" nadchodzi z pomocą

2022-10-29 08:01:02(ost. akt: 2022-10-28 15:07:42)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Przełom października i listopada to czas, gdy częściej odwiedzamy groby najbliższych. Jeśli jednak nie pamiętamy dokładnej lokalizacji mogiły, w pomocą przyjdzie nam specjalna aplikacja "Olsztyńskie Cmentarze".
Olsztynianie, ale także przyjezdni, którzy odwiedzają nekropolie stolicy regionu mogą z niej korzystać już od sześciu lat. Jest dostępna zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona.

Wystarczy wpisać imię i nazwisko szukanej osoby, a aplikacja poda nam dokładną lokalizację grobu — mówi dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, Zbigniew Kot. — Podawane są tez informacje o datach urodzin i śmierci oraz zdjęcia nagrobków. Dostępne są w niej informacje o osobach pochowanych na cmentarzach Dywity, przy ul. Poprzecznej, św. Jakuba oraz św. Józefa.

W przypadku wyszukiwarki internetowej możemy też wydrukować mapę albo zapisać ją w formacie PDF. Aplikacja mobilna pozwala natomiast skorzystać z funkcji "Prowadź do grobu". Ta pozwala zorientować się w jakiej odległości i w jakim kierunku od nas znajduje się poszukiwana mogiła. Daje też możliwość zapisania na stałe lokalizacji określonych grobów, co może przydać się w przyszłości.

Na olsztyńskich cmentarzach pochowanych jest łącznie nieco ponad 68,6 tys. osób.

Poza stroną internetową, aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS.