W witrynach lokali w Olsztynie pojawiły się zdjęcia krajobrazów w złotych ramach. Projekt "W ramach witryn - Okno na Warmię i Mazury"

2022-10-27 07:10:00(ost. akt: 2022-10-26 16:08:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR zaprosiło lokalne grupy twórcze i miłośników fotografii przyrody, krajobrazu i architektury do udziału w niezwykłym wydarzeniu - tworzeniu największej galerii fotografii Warmii i Mazur w projekcie: W ramach witryn - Okno na Warmię i Mazury.
Warmia i Mazury to nasz dom, miejsce stworzone do kreowania i tworzenia. Piękno regionu, jego wciąż niezakłócona naturalność, bogactwo przyrody i rozległość krajobrazu sprzyjają fotografowaniu. Wielokulturowa historia i multinarodowość sprawiają, że przeplatają się tu różnorodne wpływy.

Od połowy października do końca roku 2022 można w Olsztynie oglądać fotografie w miejscach zupełnie nowych, nieodkrytych do tej pory dla tej formy sztuki. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR wspólnie z partnerami zrealizowało projekt pt. „W ramach witryn: Okno na Warmię i Mazury”. W marcu bieżącego roku w głowach kilku osób ze Stowarzyszenia zaczął kiełkować pomysł.

— Chcieliśmy otworzyć olsztyńską przestrzeń miejską na fotografię. Jednocześnie inspirowani byliśmy zarówno Wojnowskim Festiwalem Fotograficznym, jak i popularnymi atrakcjami z pogranicza turystyki i sztuki – wrocławskim szlakiem krasnali, toruńską trasą street-artu czy łódzkim szlakiem postaci z polskich filmów animowanych — mówi Marta Kruk, koordynatorka projektu. — Oprócz tego, że działam w stowarzyszeniu fotograficznym BLUR, jestem przewodniczką turystyczną. Od dłuższego czasu marzył mi się w Olsztynie podobny charakterystyczny szlak. Razem z Piotrem Wyrzykowskim połączyliśmy pomysły i stwierdziliśmy, że w Olsztynie możnaby szukać zdjęć. Zrodził się pomysł, aby zdjęcia te umieścić w ramach w witrynach lokali na starym mieście. Często są to duże okna, które wychodzą na ulice, gdzie spacerują przechodnie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Długi proces uzgadniania lokalizacji, przygotowywania wydruków, w końcu ręczne składanie i malowanie ozdobnych ram zakończył się pełnym sukcesem, a efekt można podziwiać spacerując po Olsztynie.

Dzięki pozyskaniu środków grantowych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wsparciu firm Studio Off Sławka Sołoduchy, drukarni Wielkie Rzeczy Łukasza Galibarczyka i mikrograntowi radnego miejskiego Mirosława Arczaka, w trzydziestu lokalach usługowych i gastronomicznych na terenie olsztyńskiego centrum można obejrzeć wielkoformatowe, umieszczone w ozdobnych ramach fotografie przedstawiające region. Promocja województwa warmińsko-mazurskiego jest głównym celem projektu, który realizowany jest w ramach otwartego konkursu ofert „OKO Promocji” organizowanego przez Samorząd Województwa. Fotografie do projektu zostały wybrane w drodze otwartego konkursu fotograficznego. Łącznie napłynęło prawie 300 fotografii 70 autorów.

— Oprócz promocji Olsztyna poprzez spacery po mieście można zwiedzać całe województwo. Na zdjęciach pojawiają się bardziej lub mniej znane miejsca z naszego regionu. Naszym celem jest, aby zachęcić turystów i mieszkańców do poznawania naszych okolic. Okazuje się, że wiele osób nie miało pojęcia, że takie fantastyczne, ciekawe miejsca o równie ciekawej historii mamy na wyciągnięcie ręki.
Wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego stworzyliśmy tym samym nową trasę spacerową, którą można znaleźć na stronie: https://mapawarmii.pl/w-ramach-witryn/. Łącznie znajdziemy 30 zdjęć, ozdobionych w złote ramy.

Drukowane mapniki – katalogi wystawy dostępne są w lokalach biorących udział w projekcie i w Miejskiej Informacji Turystycznej. Żeby jeszcze bardziej zachęcić spacerowiczów do odwiedzin lokali – galerii fotografii, w każdym z nich można znaleźć bezpłatne karty pocztowe z reprodukcjami zdjęć. To świetna okazja dla kolekcjonerów.

— Managerowie lokali, czy miejsc, w których wiszą zdjęcia informują nas, że ludzie zauważają, zachodzą, pytają, interesują się i chętnie biorą pocztówki. Są nawet takie osoby, które szukają witryn, by zebrać komplet pocztówek. W związku z tym zorganizowaliśmy już pierwszy spacer szlakiem witryn. W planach mamy kolejny w okolicach urodzin miasta. Organizujemy go z przewodnikami PTTK. Nie tylko oglądamy ładne zdjęcia, ale dowiadujemy się też, gdzie zostało ono zrobione, jeżeli jest z nami autor to również w jakich okolicznościach. Przedstawiamy również historię miejsca albo związane z nim ciekawostki.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W tym miejscu serdecznie chcemy wraz z Piotrem podziękować najbardziej aktywnym w tym projekcie członkom BLURa - Ani Walesiak, Sławkowi Sołoducha, Kasi Manikało - Obidzińskiej, Tadeuszowi Więckowskiemu, Agnieszce Dzikowskiej oraz Marianowi Baranowskiemu — dodaje Marta Kruk.

Minione miesiące były pełne wyzwań, wymagały od całego zespołu mnóstwa zaangażowania, poświęcenia wielu godzin na przygotowanie dokumentacji, konkursu, spotkań i uzgodnień z lokalami partnerskimi. Kolejne etapy: przygotowanie pocztówek do druku, wydruków, mapników, strony z interaktywną mapą, zamawianie materiałów i prace techniczne nad składaniem i malowaniem ram, a na końcu wieszanie wystawy – to wszystko zakończyło się sukcesem dzięki wspólnej pracy grupy ludzi ze Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR.

Anna Głazek/www.Blur.Olsztyn.pl