Kontrola społeczna lokalnych działaczy w sieci obywatelskiej

2022-10-26 12:40:35(ost. akt: 2022-10-26 13:01:23)

Autor zdjęcia: Anna Barabasz/siecobywatelska.pl

Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS) dla mieszkańców wsi i miast, lokalnych działaczy,którym zależy im na tym, aby pieniądze publiczne było wydawane przejrzyście i w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców
Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza do Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS)! To cykl bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców wsi i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Szkolenia dotyczą tematyki praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, a także wystąpień publicznych.

- W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych - informują organizatorzy działań strażniczych z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. - Od 2003 roku stoimy na straży prawa do informacji. Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

Szkoła oferuje 10 webinariów i 3 szkolenia stacjonarne z zakresu praw człowieka, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą podobne działania, wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach, również po zakończeniu szkoły, pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.

Jednym z elementów Szkoły jest przeprowadzenie monitoringu w wybranym obszarze razem z innymi uczestnikami.

- Obszary, które proponujemy do pracy to: ochrona środowiska (drzewa, zanieczyszczenie powietrza itp.), miejskie/gminne polityki (np. gospodarowanie odpadami, zagospodarowanie przestrzenne), sprawdzanie działania organów (władze miasta/gminy, spółki miejskie, szkoły), prawa mieszkańców (sesje rady miasta/gminy, informacja publiczna, partycypacja, info o prawach człowieka) - dodają realizatorzy Szkoły Inicjatyw Strażniczych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada 2022 r. Informacji na temat Szkoły Inicjatyw strażniczych udziela Agnieszka Podgórska – tel. +48 607 859 482, mail: agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl.
ona