Zaćmienie słońca. Już jutro niecodzienne zjawisko na niebie

2022-10-24 11:25:51(ost. akt: 2022-10-24 14:02:23)
Zaćmienie słońca widziane z Olecka

Zaćmienie słońca widziane z Olecka

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Miłośników obserwacji nieba czeka wyjątkowe wydarzenie. Już jutro w samo południe zobaczymy najgłębsze zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce od 2015 roku. Księżyc znajdzie się na linii naszego wzroku pomiędzy Ziemią a Słońcem.
Pozostał tylko jeden dzień do częściowego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie można obserwować w całej Polsce. Będzie to jednocześnie najgłębsze częściowe zaćmienie obserwowane w naszym kraju po 2015 roku.

Księżyc zacznie przesłaniać Słońce we wtorek (25 października) około godziny 11:10, a zakończy o godzinie 13:25. Największą fazę zaćmienia zobaczą mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. Z ich perspektywy w szczytowym momencie Słońce będzie zasłonięte w 46%.

Warto jednak pamiętać o zabezpieczenie wzroku, bo patrzenie na słońce bez żadnych osłon grozi jego uszkodzeniem. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się folia ND-5 lub ciemne szkło spawalnicze.

Z tej okazji olsztyńskie obserwatorium przeprowadzi profesjonalną obserwację dla fascynatów nieba.

Program:
11:00 – rozpoczęcie wydarzenia
11:12 – początek częściowego zaćmienia Słońca
12:20 – faza maksymalna częściowego zaćmienia Słońca
13:31 – koniec częściowego zaćmienia Słońca
13:40 – zakończenie wydarzenia

W trakcie wydarzenia odbędą się pokazy teleskopowe częściowego zaćmienia Słońca: w ogrodzie wokół Obserwatorium Astronomicznego metodą projekcyjną;
na tarasie widokowym Obserwatorium Astronomicznego metodą bezpośrednią.

Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne.