Mazurska zupa klopsowa Koła Gospodyń Wiejskich z Pietrzwałdu zwyciężyła w kulinarnej Bitwie Regionów

2022-10-24 10:02:00(ost. akt: 2022-10-24 15:41:32)

Autor zdjęcia: KOWR - KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

Mazurska zupa klopsowa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pietrzwałdu koło Ostródy zwyciężyła w regionalnej Bitwie Regionów. W Dobrocinie o finał krajowy walczyły koła z Warmii i Mazur, prezentując tradycyjne dania lokalne.
Konkursowe jury oceniało przede wszystkim walory degustacyjne potraw, takie jak smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy oraz tekstura poszczególnych elementów potrawy (60% całej punktacji). Duży wpływ na ocenę jurorów miało wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, czyli proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność. Dodatkowe punkty można było uzyskać za regionalne elementy dekoracyjne i estetykę wyglądu.

— Przepis na naszą zupę wyniosłyśmy z domu. U nas zawsze się tę zupę gotowało, była pożywna, czekała na kuchni, kiedy nasi ojcowie wracali z pola — powiedziała Radiu Olsztyn Kazimiera Kikul, przewodnicząca Koła Gospodyń z Pietrzwałdu. W nagrodę gospodynie z miejscowości położonej u podnóży Góry Dylewskiej dostały czek na 5 tysięcy złotych.

Drugie miejsce zdobyło KGW w Juchnajciach (kartacze z gęsiną w rosole z gęsiny, powiat gołdapski), trzecie w Nowym Monasterzysku (baba ziemniaczana z sosem grzybowym, powiat elbląski). Wyróżnienie przyznano KGW w Bartołtach Wielkich (węgorz w sosie koperkowym, powiat olsztyński). Gospodynie z Pietrzwałdu zmierzą się teraz w finale krajowym Bitwy Regionów z kołami z innych województw.

Była to już siódma edycja ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Idea Bitwy Regionów zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, a także chęci promowania polskiej żywności.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Teraz przed gospodyniami z Pietrzwałdu stoi ogólopolskie wyzwanie. Na zdobywcę pierwszego miejsca czeka 25 tysięcy złotych brutto, drugiego 15 tysięcy, a trzeciego 10 tysięcy brutto.

Fot. archiwum prywatne