Żeglarz z Olsztyna będzie się ścigać na Morzu Śródziemnym

2022-10-22 09:15:16(ost. akt: 2022-10-21 15:12:41)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Olsztynianin popłynie regatach, których start jest uważany za jeden z najbardziej widowiskowych. Pochodzący ze stolicy Warmii i Mazur Borys Michniewicz jest w załodze jacht I Love Poland.
Już w sobotę (22 października) rusza 43. edycja regat Rolex Middle Sea Race. Start tego prestiżowego wyścigu odbywa się Grand Harbor w Vallettcie stanowi naturalny amfiteatr, a rywalizację rozpoczyna armatni wystrzał z zabytkowych fortyfikacji na Malcie.

Trasa mierząca około 606 mil morskich, czyli około 1122 km prowadzi z Malty przez Cieśninę Mesyńską u wybrzeży Włoch i dookoła Sycylii. Punktami nawigacyjnymi są niewielkie wyspy na Morzu Śródziemnym oraz aktywne wulkany, w tym Etna. Końcówka pętli wyznaczającej trasę to przejście przez Kanał Południowy Comino pomiędzy małą wyspą Comino a Maltą z metą przy wejściu do portu Marsamxett.

Jacht I Love Poland dwukrotnie uczestniczył w tych regatach, w 2020 roku w spektakularnym stylu jako pierwsza jednostka przecinająca linię mety i wygrywająca w klasyfikacji Line Honours, natomiast rok temu był to pierwszy start tego jachtu w całkowicie polskim składzie. Od tego czasu załogę podczas regat tworzą tylko Polacy, wśród nich uczestnicy realizowanych z powodzeniem Programów Szkoleniowych oraz zawodnicy Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

W tym roku za sterem stanie, tak jak w poprzednich latach kapitan jednostki Grzegorz Baranowski, a wśród 14-osobowej załogi znajdzie się między innymi czterech zawodników PZŻ ścigających się w olimpijskiej klasie 49er oraz srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 - Agnieszka Skrzypulec.

Olsztynianin Borys Michniewicz jest w tym składzie pitmanem. To oznacza, że odpowiada za wszelkie operacje związane z udziałem lin.