Imprezowy rozkład jazdy w Olsztynie

2022-10-21 16:30:56(ost. akt: 2022-10-21 15:03:40)
Tomasz Organek

Tomasz Organek

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Ørganek, Varmia, a może... Beethoven i Schumann? Zapowiada się koncertowy weekend w Olsztynie. Sprawdź, co się będzie działo!

21 października


Koncert Varmia, Krzta i Księżyc
Olsztyn

Varmia to pagan-black metalowy zespół z Olsztyna. Zrodzony z fascynacji Prusami, dziedzictwem Warmii oraz polskim metalem. Brzmienie Varmii wyróżnia przede wszystkim jego naturalność - połączenie brzmienia metalu z instrumentami etnicznymi (tagelharpa, kozi róg, tuba drewniana, instrumenty perkusyjne) oraz 3-głosem wokalnym z ludowymi zaśpiewami.
Browar Warmia, godz. 19.
Wstęp płatny
https://www.facebook.com/events/402694682021357

ØRGANEK
Olsztyn

Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tesktów i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, czy Superbohaterki Roku Wysokich Obcasów. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2019 zadebiutował jako prozaik bestselerową powieścią Teoria Opanowywania Trwogi. W 2022 uznany przez magazyn Newsweek za jednego ze 100 najbardziej wpływowych Polaków w kategorii popkultura. W tym samym roku reprezentował Polskę na EXPO 2020 w Dubaju.
Godz. 21:00, sala przy ul. Kościńskiego 11.
Wstęp płatny
https://www.facebook.com/events/41415651080268

Beethoven i Schumann
Olsztyn

Z meksykańsko-włoską pasją.
Rodrigo Sierra Moncayo (Meksyk) – dyrygent, Alessandro Marano (Włochy) – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Robert Schumann – III Symfonia Es-dur op. 97 Reńska
Godz. 19.00, sala koncertowa filharmonii.
Wstęp płatny

Spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak
Gietrzwałd

Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu laborantka medyczna, były pracownik Katedry Farmakologii UJ, jako pisarka zadebiutowała już na emeryturze. Dużo podróżuje, lubi poznawać nowych ludzi, łatwo się zaprzyjaźnia.
Godz. 18.00, CKB, ul. Kościelna 1.
Wstęp wolny

21-22 października


Inauguracja Festiwalu Mendelsohna
Olsztyn

W programie wieczoru inauguracyjnego, po uroczystym otwarciu, znajdzie się odsłonięcie pracy „Erich Mendelsohn – tu i teraz”, przygotowanej przez uczniów Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie pod kierunkiem olsztyńskiego artysty Bartka Świąteckiego. Uroczystość uświetni koncert litewskiego multiinstrumentalisty Sauliusa Petreikisa z zespołem. Petreikis jest uznanym na całym świecie kompozytorem i wykonawcą muzyki, która przełamuje granice między tradycyjnym folkiem a eksperymentalnymi gatunkami muzyki.
Festiwal potrwa d 21 grudnia 2022.

Sobota 22 października:
Seminarium „Erich Mendelsohn – architektura ponad granicami”:
- Erich Mendelsohn – architekt z Olsztyna – pokaz filmu krótkometrażowego Adama Smoczyńskiego
- Erich Mendelsohn i idea europejska – prof. Ita Heinze-Greenberg (Zurych)
- Wieża Einsteina – wieczny pacjent – Helge Pitz (Berlin)
- Seidenhaus Weichmann – pierwszy dom towarowy w karierze Ericha Mendelsohna i jego następcy – dr Ryszard Nakonieczny (Gliwice)
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, godz. 17.



[/h3]22 października[/h3]
Monotypia
Olsztyn

Warsztaty z grafiki odbijanej na torbach płóciennych oraz tymczasowa ekspozycja prac Wiktorii Makowskiej.
Godz. 18, Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25.
Wstęp wolny

Upiory i cudy
Olsztyn

Dwusetna rocznica wydania zbioru Ballady i romanse to doskonały powód stworzenia spektaklu, który przypomni moment narodzin tak ważnej dla Polski idei romantycznej. Spektakl "Upiory i cudy" realizowany w ramach projektu Ballady i romanse - To lubię ma być spektaklem opartym na tekstach Mickiewicza z Ballad i romansów, eksplorującym przede wszystkim tematykę relacji świata ponadzmysłowego i materialnego, tak jak ujmowała ją ludowa wizja świata oraz – podążająca za nią wyobraźnia romantyków.
Godz. 19, Olsztynśki Teatr Lalek (scena duża), ul. Głowackiego 17.
Wstęp płatny


Symphonica
Olsztyn

Filharmonia Futura zaprasza na multimedialne widowisko „Symphonica” z muzyką zespołów: Metallica, Nirvana, Deep Purple, AC/DC, Guns N' Roses, Aerosmith, Soundgarden, Nightwish. Jest to podróż po niezwykłym świecie artystycznych doznań, w którym potęga elektrycznych gitar współgra z subtelnym i pełnym klasy śpiewem operowym, a wszystko wypełnia brzmienie orkiestry.
Godz. 20:00, sala koncertowa filharmonii.
Wstęp płatny

23 października


Co ty wiesz o Olsztynie: eliminacje
Olsztyn

MOK zaprasza pasjonatów lokalnej historii do udziału w profesjonalnym turnieju wiedzy o stolicy Warmii i Mazur. Każdy z intelektualnych szermierzy będzie miał równo godzinę, by w specjalnie przygotowanym teście udowodnić swą lokalną erudycję. Z grona nieustraszonych profesjonalne Jury wyłoni troje omnibusów, śmietankę tej ziemi, która zmrozi krew w żyłach podczas bezlitosnego pojedynku finałowego.
Godz. 16.00, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3.


Lata 20., lata 30. - Koncert muzyki przedwojennej
Olsztyn

Po spektakularnym sukcesie Koncertu Wiedeńskiego agencja muzyczna Tomczyk Art ma zaszczyt zaprosić Państwa na premierę – „Lata 20. Lata 30. - Koncert Muzyki Przedwojennej”. Minęło już 100 lat! Znów mamy lata 20. Przeżyjmy to jeszcze raz! Podczas koncertu usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będzie jedyna taka na Świecie Orkiestra Księżniczek TOMCZYK ART, składająca się z wybitnych Artystek młodego pokolenia, występujących na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie.
Godz. 17.00, sala koncertowa filharmonii.
Wstęp płatny