Prosto z ulicy: W Parku Centralnym w Olsztynie stanęły nowe ławki, jednak nie na długo ich stan pozostał idealny

2022-10-19 17:05:50(ost. akt: 2022-10-19 18:44:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Napisał do nasz czytelnik, który zauważył, że w Parku Centralnym w Olsztynie coś się zmieniło. Spytał: czy mi się wydaje, czy w zielonym centrum naszego miasta pojawiło się więcej ławek, a może zostały odnowione? Faktycznie, miał rację. Jednak ich stan nie na długo pozostał idealny.
Na terenie Parku Centralnego w Olsztynie zakończyły się prace związane z montażem ławek parkowych przy ścieżkach pieszo-rowerowych. Zakupiono i zamontowano dziewięć dodatkowych ławek z oparciem z drewna egzotycznego, które modelem pasują do pozostałych, które znajdują się już na terenie parku. Wybierając lokalizację dla ławek kierowano się przede wszystkim chęcią umieszczenia ich w atrakcyjnych punktach parku, zarówno pod względem widokowym, krajobrazowym, jak i funkcjonalnym.

Ławki umieszczono głównie w centralnej części parku z widokiem na fontannę, na osiach widokowych parku oraz przy nowopowstałej strefie gier chodnikowych zrealizowanej w ramach Olsztyńskiego Budżety Obywatelskiego 2021. Nowe ławki zainstalowano również w rejonie placu zabaw oraz przy najczęściej uczęszczanych ścieżkach spacerowych.

Głównym celem zadania zrealizowanego przez ZDZiT w Olsztynie pn. „Zakup, dostawa i montaż ławek parkowych – Park Centralny” było prócz doposażenia w małą architekturę Parku Centralnego, także stworzenie większej liczby miejsc odpoczynku, możliwość wspólnej zabawy z dziećmi, czy schronienie w czasie upałów.

Jednak nie na długo stan ich pozostał idealny. Bardzo szybko zainteresowali się nimi wandale, którzy postanowili ozdobić lub "przerobić" nowe ławki. Pomalowane, popisane i połamane. Tak w dużej mierze przedstawia się ich obecny wygląd zaledwie dwa tygodnie po tym jak pojawiły się w parku

Fot. Zbigniew Woźniak