Kultura w Olsztynie ma się dobrze? Gdzie olsztynianie chodzą najczęściej?

2022-10-18 19:31:05(ost. akt: 2022-10-19 07:19:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pandemia i lockdowny dały się wielu instytucjom we znaki, jednak to instytucje kultury najbardziej ucierpiały podczas izolacji i obostrzeń. Sprawdzamy, czy po trudnym okresie olsztyńska kultura odżyła i do jakich obiektów olsztyniacy chodzą najczęściej.
Urząd Miasta sporządził statystyki porównujące rok 2021 i 2022 pod kątem liczby odwiedzających olsztyńskie instytucje kultury. Okazało się, że największą popularnością cieszy się Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie a najmniejszą - BWA Galeria Sztuki.

Do trzeciego kwartału tego roku bibliotekę odwiedziło 185 768 osób. Rok wcześniej było to ponad 205. tys. osób. Do końca roku pozostały ponad dwa miesiące, więc istnieje szansa, że tegoroczny wynik będzie większy niż rok temu.

Drugą najpopularniejszą instytucją kultury w stolicy Warmii i Mazur jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. W zeszłym roku oba obiekty odwiedziło ponad 59 tys. osób, a w tym już ponad 72 tys. Dalej na liście znalazł się Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie – w 2021 roku było prawie 40 tys. odwiedzających (plus 15 tys. odbiorców wydarzeń w formule online), a do końca trzeciego kwartału bieżącego roku – prawie 65 tys.

Rośnie również zainteresowanie Olsztyńskim Teatrem Lalek – w tym roku teatr odwiedziło już ponad 22 tys. osób, czyli ponad o 7 tys. więcej niż w 2021 r. Trzeba podkreślić, że zeszłoroczna działalność stacjonarna teatru była ograniczona ze względu na pandemię. W pierwszych miesiącach teatr działał wyłącznie on-line (wyjątkiem były bilety sprzedawane na warsztaty i spektakle zbiorcze dla szkół itp.). Później natomiast wprowadzono limity 50 proc. lub 75 proc obłożenia sali widowiskowej. W 2022 r., w pierwszym i drugim kwartale, limit widzów wynosił 75 proc. obłożenia sali.

Najmniejszą frekwencję odnotowano w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. W 2022 r. wystawy odwiedziło tylko 8 tys. osób. Jednak trzeba podkreślić, że przewyższa to ubiegłoroczny wynik – ponad 3 tys. odwiedzających.

W 2021 roku ciągle obowiązywały ograniczenia pandemiczne, co przyczyniło się do spadku frekwencji. Dopiero w tym roku kultura w Olsztynie odżyła a olsztyńskie instytucje kultury cieszą się coraz większą popularnością.