Trwa naprawa iglicy. Główne wejście do ratusza w Olsztynie jest zamknięte

2022-10-17 11:21:33(ost. akt: 2022-10-17 12:23:25)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po kilku miesiącach rozpoczęły się pierwsze prace iglicy - elementu zwieńczającego olsztyński magistrat, który został uszkodzony podczas wichury. Dzisiaj (17 października) główne wejście do ratusza będzie zamknięte.
W godzinach 8:00 - 17:00 wejście główne do ratusza oraz Plac Jana Pawła II 1 będą zamknięte.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jako że ratusz jest obiektem zabytkowym, niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac. A teraz konieczna jest ponowna interwencja ekipy wysokościowej, ponieważ iglica musi wrócić na swoje miejsce, tj. około 60 metrów nad ziemią. Sposób wykonania tych prac wraz opisem prawdopodobnych przyczyn uszkodzenia zwieńczenia budynku znalazł się w specjalnym opracowaniu. Wynika z niego, że to przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w środowisku wilgotnym - miało wpływ na ich korodowanie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Błędy w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych mają zostać skorygowane podczas zaplanowanych prac. Poza tym po zaplanowanych robotach konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

Fot. Zbigniew Woźniak