Zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą zmienić dofinansowaną inwestycję

2022-10-15 14:58:44(ost. akt: 2022-10-15 14:17:59)
 wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

Autor zdjęcia: PAP

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poinformował w piątek (14 października) o zmianach w Programie Inwestycji Strategicznych. Samorządy wciąż mogą korygować szczegóły dotyczące dofinansowanej inwestycji.
Wiceminister podkreślił, że jest to związane z kryzysem gospodarczym i wzrostem kosztów inwestycji.


Samorządy po wejściu w życie promesy na finansowanie otrzymanej z Banku Gospodarstwa Krajowego mogą ponownie ogłosić postępowanie zakupowe lub jego część, jeżeli jest to konieczne, aby kontynuować realizację inwestycji objętej dofinansowaniem.

"Samorządy, które nie złożyły w wymaganym terminie oświadczenia do promesy, mogą wnioskować o przywrócenie terminu. JST mogą też skorygować zakres inwestycji w jej opisie, zawartym w złożonym już wniosku, na który przyznano dofinansowanie" - czytamy w informacji BGK.

Samorządy, które otrzymały dofinansowanie i podpisały już umowę z wykonawcą, ale ze względu na koszty nie są w stanie zrealizować inwestycji, mogą ubiegać się o zwiększenie kwoty dofinansowania ponad kwotę przyznaną we wstępnej promesie.

Rząd zdecydował, że od początku grudnia samorządy będą mogły zmienić dofinansowaną inwestycje: "Zmiany mogą dotyczyć m.in. nazwy i opisu inwestycji, a także obszaru inwestycyjnego" - podał BGK.