Miliony dla Szczytna i Ełku. Przyznano dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych

2022-10-15 12:51:07(ost. akt: 2022-10-15 12:55:00)

Autor zdjęcia: Lidia Wieczorek

W piątek (14 października) rozstrzygnięto wybór wniosków w ramach V edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dwie gminy z naszego województwa, Szczytno i Ełk, otrzymają milionowe kwoty na rozwój inwestycji, które mają przyciągnąć inwestorów i zapewnić rozwój regionu.
Gmina Szczytno otrzyma 60 milionów na uzbrojenie terenów przemysłowych w Szymanach, w okolicy lotniska. Ełk dostanie 28 milionów na modernizację infrastruktury drogowej w obrębie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Tegoroczna edycja programu była dedykowana strefom przemysłowym czyli miejscom, które w szczególny sposób mają znaczenie dla rozwoju przemysłu. Jednym z głównych kryteriów przyznawania środków była obecność inwestorów lub ich potencjalne zainteresowanie danym obszarem. Ci inwestorzy nie mogli dotąd zrealizować inwestycji ze względu na brak niezbędnej infrastruktury — mówi wojewoda Artur Chojecki. — Dofinansowanie otrzymały gminy z naszego regionu, które nabierają szczególnego znaczenia dla rozwoju przemysłu.

Miasto Ełk staje się krajowym istotnym węzłem komunikacyjnym ze względu na budowę drogi Via Baltica, natomiast w gminie Szczytno znajduje się Lotnisko Szymany, które już teraz przyciąga nowych inwestorów, skłonnych do rozwoju swojego biznesu.

W skali kraju 52 gminy otrzymały dofinansowanie z puli 5 miliardów złotych.

Fot. Lidia Wieczorek

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to program kompleksowego wsparcia samorządów. Rządowe środki dla miast, gmin, powiatów i województw dają szanse na kolejne inwestycje, które mają przyśpieszyć rozwój całego kraju, a współpraca rządu i samorządu daje możliwość prowadzenia nowych inwestycji.

— Chcemy przyciągnąć inwestorów, chcemy wychodzić z kryzysu poprzez inwestycje — mówił w piątek (14 października) premier Mateusz Morawiecki, przyznając samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Podkreślał, że Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy.