Premier: inwestycje to dla nas priorytet

2022-10-14 21:19:21(ost. akt: 2022-10-14 22:01:58)

Autor zdjęcia: PAP

- Chcemy przyciągnąć inwestorów, chcemy wychodzić z kryzysu poprzez inwestycje - mówił premier Mateusz Morawiecki, przyznając samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Podkreślał, że Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy.
Z udziałem premiera Morawieckiego w piątek w KPRM odbyła się uroczystość przyznania 52 samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
- Siejemy dzisiaj ziarno pod przyszłe żniwa: nowych miejsc pracy, nowych technologii przyciągniętych do Polski, lepszych miejsc pracy, nowej infrastruktury - mówił Mateusz Morawiecki.
Zwracał uwagę, że świat jest obecnie na zakręcie i to nie tylko geopolitycznym, związanym z wojną na Ukrainie, ale jest też na zakręcie gospodarczym. "Polityka przemysłowa, która nam przyświeca to polityka inwestycji - oświadczył. Zaznaczył, że odchodzimy od archaicznego modelu rozwoju opartego o tanie miejsca pracy.
Morawiecki wskazywał, że poprzez programy inwestycji infrastrukturalnych rząd chce przyciągać zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów, a inwestycje te będą służyć zachowaniu i tworzeniu nowych miejsc pracy. - To dla nas podstawowy priorytet na najbliższe lata - podkreślił.
Dodał, że dzięki inwestycjom infrastrukturalnym będzie też możliwość odbudowy zerwanych łańcuchów dostaw i łańcuchów produkcji. - Wzmacniamy tym szanse na nowe zakłady i przedsiębiorstwa, które są rozsadnikiem nowych technologii - powiedział premier.
Jak mówił, cechą tego programu będzie też równomierność rozwoju w całej Polsce - dzięki rozwojowi infrastruktury nowymi inwestycjami będą objęte nie tylko wielkie aglomeracje. - Dziś tym programem wyrównujemy szanse - podkreślił premier. - W każdym zakątku Polski dajemy szanse na przyciąganie inwestorów - dodał.
- Dziś siejemy ziarno pod przyszłe lata rozwoju, poprzez inwestycje chcemy wychodzić z kryzysu - przekonywał Mateusz Morawiecki.

Z naszego regionu gmina Szczytno otrzyma 60 milionów na uzbrojenie terenów przemysłowych w Szymanach, w okolicy lotniska. Ełk dostanie 28 milionów na modernizację infrastruktury drogowej w obrębie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Premier zapewnił też, że rząd wsłuchuje się w głos samorządowców. - Ci z was, którzy nie zdołali ze względu na rosnące ceny wykorzystać dotychczasowych środków z wcześniej przyznanych programów, z wcześniej podzielonych programów inwestycyjnych, będą mieli taką szansę; szansę zmiany zakresu swoich działań, przycięcie ich w taki sposób, aby zmieścić się w zakładanym budżecie - mówił szef rządu, zwracając się do samorządowców.
Jak stwierdził, "wsłuchujemy się w głos samorządowców i realizujemy program rozwoju stref ekonomicznych, właśnie w szczególności dla was, dla mieszkańców Polski gminnej, Polski powiatowej, wszędzie, w każdym jej zakątku, każdym województwie". "Z ogromną nadzieją, wiarą, a nawet pewnością - z mojej strony pewnością - że te inwestycje przyczynią się do budowy prawdziwej twierdzy. Twierdzy obrony miejsc pracy, coraz to lepszych miejsc pracy. I takiego modelu gospodarczego poprzez, który nie tylko wyjdziemy obronną ręką z tego kryzysu, ale wyjdziemy z niego zwycięsko" - podkreślił premier.
Według szefa rządu, "to Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy". - Dzięki nie tylko poprawionej infrastrukturze, ale właśnie wybudowanej od nowa infrastrukturze, w myśl idei, że cała Polska ma być jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną - zaznaczył Morawiecki. (PAP)

Rafał BiałkowskiKarol Kostrzewa