Premier Morawiecki nie zaprosił prezydenta Olsztyna. Grzymowicz: Po raz kolejny zostaliśmy okradzeni i zignorowani

2022-10-14 13:51:31(ost. akt: 2022-10-14 14:16:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś (piątek 14 października) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyły się uroczystości przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Wśród zaproszonych gości nie znalazł się prezydent Olsztyna. Piotr Grzymowicz w mediach społecznościowych wyraził swoje głębokie niezadowolenie z tego faktu.
Pan premier Mateusz Morawiecki zaprosił wybranych samorządowców do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na uroczystość przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych (PIS). Niestety, wśród zaproszonych samorządów, którym zostały przyznane dotacje po raz kolejny nie znalazł się Olsztyn!

Po raz kolejny zostaliśmy okradzeni i zignorowani. Pozbawiono nas pieniędzy, które mieliśmy wydać na wyjątkowo ważną inwestycję – Olsztyński Park Przemysłowy – mającą służyć szybkiemu gospodarczemu rozwojowi Olsztyna.

Pieniądze przyznawane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych mają wiele źródeł, zarówno krajowych, jak i unijnych, w tym są też środki w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, którego negatywne skutki gospodarcze były dla Olsztyna bardzo dotkliwe. Dlatego pominięcie naszego miasta w rozdziale tych środków uważamy za skandaliczne. Zważywszy na to, że środki krajowe są w rzeczywistości także naszymi – obywateli i mieszkańców Olsztyna - ciężko zarobionymi pieniędzmi, to de facto my - olsztynianie sfinansujemy innym samorządom ich inwestycje, głównie w nagrodę za ich spolegliwość wobec rządu.

Od podjętych decyzji dotacyjnych nie ma trybu odwołania, bo system przyznawania dotacji oparty jest głównie na partyjnej uznaniowości, w myśl zasady – chwalisz rząd - masz, nie chwalisz – nie masz. Wasz samorządowy, rozwojowy interes może jest i ważny, ale nasz, polityczny – ważniejszy! Tak to się odbywa i jest to kolejny dowód sowietyzacji zachowań i myślenia o Polsce i jej systemie ustrojowym.

Do projektu Olsztyńskiego Parku Przemysłowego podeszliśmy bardzo poważnie. Spełnialiśmy wszystkie warunki wskazane w regulaminie składania wniosków dotacyjnych, napisaliśmy petycję do premiera i włączyliśmy mieszkańców do jej aktywnego wspierania, spotykaliśmy się z parlamentarzystami z regionu, przedsiębiorcami i politykami szczebla centralnego, jesteśmy liderem w wykorzystaniu środków unijnych wśród miast wojewódzkich. Wszystko na nic, „krew w piach”, bo w tych rozstrzygnięciach dotacyjnych nie chodziło o siłę argumentów, ale o argument siły, w końcu nie bez powodu skrót Programu Inwestycji Strategicznych sprowadza się do trzech liter – PIS!

Jaki jest to PIS? Po dzisiejszych - i nie tylko dzisiejszych - decyzjach już dobrze wiemy: niesprawiedliwy, kolesiowaty, autorytarny, oderwany od rzeczywistości i niedemokratyczny. Te parametry będą już niezmienne; zmiennym pozostaje tylko czas i pytanie – jak długo jeszcze? — pisze na Facebooku prezydent Olsztyna.

Między innymi o Olsztyńskim Parku Przemysłowym prezydent Piotr Grzymowicz mówił podczas wywiadu dla "Gazety Olsztyńskiej".


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grand #3106091 17 paź 2022 08:02

  Pan Grzymowicz mocno nielubiany przez pisowską GO. Poniżej wpisy pracowników UM i pisowskiego elektoratu. Moderatorz puścisz to czy jak zwykle moje komentarze zignorujesz?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. B.K. #3106085 16 paź 2022 12:56

  Trzeba współpracować z rządem, a nie na niego ciągle narzekać! Wielka polityka to nie rola władz samorządowych, wy jesteście wybrani, żeby pracować dla mieszkańców. To wszystko dzieje się kosztem mieszkańców Olsztyna. Kto mieczem wojuje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. bob #3106065 15 paź 2022 12:17

  nasuwa sie pytanie jak tam marszalek w brukseli prowadzl negocjacje , nie slychac o sukcesach, wycieczka za nasze pieniadze, nastepny geniusz polityki

  odpowiedz na ten komentarz

 4. bob #3106055 15 paź 2022 08:15

  pan Grzymowicz zapomial jak probowa rzadzic premierem,jakie listy pisal, bral sie za polityke o ktorej niema pojecia, i to grzymowicz pozbawil nas pieniedzy, moim zdaniem grzymowcz to nieudacznik

  Ocena komentarza: warty uwagi (46) odpowiedz na ten komentarz

 5. maras #3106047 15 paź 2022 07:14

  Właśnie, jak długo jeszcze będziemy znosić niemoc i indolencję naszego "prezydenta"? Niech trzyma sie dalej nogawki Trzaskowskiego to marnie skończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (39) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)