Stary pustostan przestanie odstraszać znad Łyny. Nowa atrakcja turystyczna powstanie w Olsztynie?

2022-10-15 18:02:00(ost. akt: 2022-10-16 08:23:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Lata temu rozpoczęto tu budowę przystani kajakowej. Inwestycja jednak stanęła na wczesnym etapie i nigdy nie doszła do skutku. Teraz w tym samym miejscu zostanie wybudowany nowoczesny budynek.
Odstraszające dotychczas miejsce na Łyną, gdzie miała powstać przyjazna dla miejscowych i turystów przystań kajakowa już niebawem stanie się atrakcyjnym, eleganckim i ekskluzywnym apartamentowcem.

Plany i marzenia były imponujące. Nad brzegiem Łyny, w okolicy skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Kościuszki, miała powstać przystań kajakowa z zapleczem restauracyjnym, sportowym oraz pokojami gościnnymi. Pozwolenie na budowę ratusz wydał już w 2001 r. Inwestycja ruszyła, ale skończyło się tylko na budowie dolnych kondygnacji.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Dziś wiemy, że przy ul. M. Grzegorzewskiej w Olsztynie niebawem zostaną wyburzone pozostałości po starym budynku i rozpocznie się budowa obiektu mieszkalnego wielorodzinnego z usługami turystycznymi.

Wygląd budynku ma nawiązywać do lokalnej tradycji i wpisywać się w otoczenie, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i proporcji. Architekt Tomasz Lella to właściciel pracowni architektonicznej Sudio Form Architektonicznych PANTEL, który zaprojektował nowoczesny budynek przy rzece.

Fot. Studio Pantel

Można tu będzie przypłynąć kajakiem i wynająć apartament na dzień, dwa i popłynąć dalej. Ma to być budynek trzykondygnacyjny, ze stromym dachem, usługami turystycznymi na parterze. Autor projektu budynku inspirował się warmińską tradycją między innymi przez zastosowanie czerwonej cegły. Elementem łączącym tradycję z nowoczesnością są z kolei okna dachowe z czarnej blachy.

Według prezydenta Piotra Grzymowicza powrót inwestora do sprawy, to znak, że skalkulował on swoje przedsięwzięcie i da gwarancję realizacji zamierzeń. Prezydent uważa, że jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to duża atrakcja turystyczna Olsztyna i przyciągnie jeszcze więcej turystów.