Donald Tusk: widać deprecjację zawodu nauczyciela, władza proponuje ochłapy

2022-10-14 11:15:42(ost. akt: 2022-10-14 11:16:45)

Autor zdjęcia: @donaldtusk/Twitter

Widać deprecjację zawodu nauczyciela. Władza proponuje, i to w sposób arogancki, ochłapy. Podwyżki powinny chociaż wyrównać inflację – powiedział w piątek w miasteczku edukacyjnym w stolicy przewodniczący PO Donald Tusk.
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Miasteczko edukacyjne zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szef ZNP Sławomir Broniarz podziękował Tuskowi, że ten znalazł czas, by odwiedzić miasteczko i spotkać się z nauczycielami. "To miasteczko jest otwarte dla każdego, dla każdego, kto chce mówić o edukacji, kto chce rozmawiać z nauczycielami, nie stwarzając żadnych barier i ograniczeń" – zaznaczył.

Lider PO stwierdził, że jest rzeczą oczywistą, że w Dzień Edukacji Narodowej myśli się o szkole, wychowawcach i nauczycielach. "Było dla mnie oczywiste, że chciałbym ten dzień zacząć od spotkania z wami, szkoda, że w takich okolicznościach" – powiedział Tusk na konferencji w miasteczku edukacyjnym.

"Dobrze wiem, że wolelibyście nie protestować. (…) To, o co od dłuższego czasu walczycie, o co się staracie, to jest tak naprawdę minimum przyzwoitości" – stwierdził, nawiązując m.in. do żądań płacowych. Donald Tusk wskazywał też, że istotna jest tocząca się dyskusja m.in. o tym, czego i w jaki sposób uczyć.

"To, co jest najbardziej dotkliwe, to jest to, w jaki sposób od wielu lat, chyba bez, mam taką nadzieję, że bez intencji, następuje proces deprecjacji zawodu nauczyciela. Władza proponuje i to w sposób taki bardzo arogancki, przepraszam za to sformułowanie, ochłapy, bo czasami tak to przecież wygląda" – ocenił. Podkreślał, że podwyżki powinny chociaż wyrównać inflację. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Szymon Zdziebłowski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B.K. #3106103 17 paź 2022 22:47

    Gdzie są komentarze negatywne dla Tuska? Za jego rządów było tak świetnie, ze budżetówka nie dostawała podwyżek w latach 2009-2015, czyli przez 7 lat !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3106090 16 paź 2022 23:18

    Zapomniał dodać ile zarabiali nauczyciele ze jego rządów... Tusk obieca przed wyborami wszystko, ale że pamięć ma krótką to nic nie zrealizuje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz