Nastroje Rosjan w Obwodzie Kaliningradzkim coraz gorsze

2022-10-13 17:00:54(ost. akt: 2022-10-13 17:03:27)
Oziorsk; obwód kaliningradzki (Rosja); miasto partnerskie Ełku

Oziorsk; obwód kaliningradzki (Rosja); miasto partnerskie Ełku

Autor zdjęcia: wikimapia

Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego widzą, że ich potencjał obronny osłabiają działania Rosji przeciwko Ukrainie i taka świadomość będzie narastała - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Minister w KPRM uważa, że Rosjanie są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją wynikającą z agresji ich państwa na Ukrainę, bo stale rośnie świadomość rzeczywistej sytuacji wojennej. Nastroje Rosjan nie tylko w Obwodzie Kaliningradzkim, ale też w pozostałych częściach Rosji, osłabiają coraz mocniej także problemy gospodarcze - wskazał.

"Mimo ogromnej cenzury oraz represji reżimu rosyjskiego do świadomości społecznej docierają coraz częściej prawdziwe informacje o porażkach, jakie ponosi Rosja, a także o liczbie ofiar agresji. Przekłada się to na pojawiającą się krytykę reżimu Władimira Putina oraz prowadzonej przez niego polityki" - powiedział PAP Żaryn.

Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego mają znacznie lepszy dostęp do rzetelnych informacji niż ludzie w innych regionach Rosji - zaznaczył zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

"Rosjanie mieszkający w Obwodzie widzą drastyczne różnice między poziomem życia na Zachodzie oraz biedą w Rosji. To dodatkowo jeszcze osłabia morale mieszkańców, szczególnie żołnierzy i ich rodzin. Stanowią oni obecnie najbardziej sfrustrowaną grupę mieszkańców Obwodu. Oni również najlepiej widzą nieudolność i niewydolność rosyjskiej administracji" - wskazał Żaryn w rozmowie z PAP.

Dodał, że to oni na bieżąco odnotowują także ruchy wojsk - są świadomi skali opuszczania miejsc stacjonowania przez jednostki rosyjskie rozlokowane na terenie Obwodu.

"Kolejne oddziały są wysyłane na front, co nie umyka uwadze lokalnej opinii publicznej - mieszkańców to wręcz niepokoi, martwią się o los swych bliskich i stałym osłabianiem potencjału militarnego rosyjskiej eksklawy" - powiedział PAP pełnomocnik.

"Mieszkańcy widzą, że działania przeciwko Ukrainie osłabiają potencjał obronny w Obwodzie Kaliningradzkim. Świadomość taka będzie narastała" - ocenił.

Społeczeństwo dostrzega też wyraźniej, że wojna wpływa negatywnie na poziom życia, a problemy gospodarcze coraz mocniej osłabiają nastroje Rosjan. Widzą też narastającą skalę biedy, która dotyka mieszkańców Rosji - wskazał w rozmowie z PAP Żaryn.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa 232 dzień - rozpoczęła się 24 lutego. (PAP)

Aleksander Główczewski