Tydzień Mediacji w Olsztynie. Bezpłatne dyżury profesjonalnych mediatorów

2022-10-14 08:30:00(ost. akt: 2022-10-13 15:45:13)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Wiele osób myli mediacje z negocjacjami i wyobraża sobie, że mediator to ktoś, kto staje w imieniu kogoś i pomaga mu bronić swoich racji. Ale nic bardziej mylnego. W mediacji nie chodzi o udowodnienie, po czyjej stronie jest racja. Tu chodzi o wypracowanie takiego porozumienia, dzięki któremu każda ze stron będzie mogła wygrać coś dla siebie.
Już w najbliższy poniedziałek, 17 października 2022 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie oraz w sądach rejonowych Okręgu Olsztyńskiego rozpoczyna się Tydzień Mediacji.

W mediacji nie chodzi o udowodnienie, po czyjej stronie jest racja, a o wypracowanie porozumienia. Takie rozwiązanie sporu buduje nić porozumienia na przyszłość, bez oglądania się w przeszłość. Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z mediacji.

Dyżury mediatorów

W związku z tym, że 20 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji oraz Tydzień Mediacji od 17 do 21 października bieżącego roku zorganizowano dyżury mediatorów. Punkt dyżuru mediatorów w Sądzie Okręgowym jest usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie poszukiwania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.

Godziny dyżurów mediatorów przedstawiają się następująco: poniedziałek w godz. 9-11 (w tym w godz. 10-11 dyżur Koordynatora ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie sędzią Jolantą Biernat-Kalinowską) oraz dyżur telefoniczny pod numerem 602 64 70 w godz. 9-14; wtorek w godz. 9-10; środa w godz. 9-11; czwartek w godz. 9-14; piątek w godz. 8.30-13.

Oprócz dyżurów mediatorów w ramach Tygodnia Mediacji od 18 do 20 października bieżącego roku w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbędą się spotkania z udziałem Koordynatora ds. mediacji w Sądzie Okręgowym, sędziów i mediatorów. Spotkania będą okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w stosowaniu mediacji.

Co daje mediacja?

Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje.