Olsztyńskie szpitale zdobyły certyfikaty: „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”

2022-10-12 17:11:42(ost. akt: 2022-10-12 17:17:51)

Autor zdjęcia: Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

I edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” dobiegła końca. Celem inicjatywy jest popularyzacja dobrych praktyk, zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego oraz edukowanie pracowników szpitali w tym zakresie.
Do programu zgłosiły się 63 jednostki z całej Polski, z czego 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 12 października 2022 podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny oraz XVI HOSPITAL & HEALTHCARE MANAGEMENT, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.

Nagrodzona placówki w woj. warmińsko-mazurskim


Organizatorem programu jest powołana w 2021 r. Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Program swoim patronatem objęli, m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali. Wśród laureatów znaleźli się: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Otrzymanie certyfikatu wyróżnia szpital oraz potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa.

– Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek, w tym 2 z województwa warmińsko-mazurskiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć – mówi prof. Wojciech Zegarski, Krajowy Konsultant w dz. Chirurgii Onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Program Certyfikacji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”


Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. Ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że mimo obowiązku zgłaszania zranień, aż 40 proc. personelu pielęgniarskiego, najbardziej narażonego na zranienia, tego nie robi. Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali postanowiła, poprzez program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, docenić placówki medyczne, które z najwyższą starannością dbają o swoich pracowników, a tym samym także o pacjentów.

W ramach programu Rada Ekspertów opracowała deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Podpisanie jej, a tym samym zobowiązanie się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, to pierwszy krok do uzyskania certyfikatu. Dla realizacji tych zasad niezbędne jest m.in. udostępnienie środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny przez personel medyczny dla wszystkich stanowisk, cykliczne edukowanie personelu i prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć.

Stosowanie się do postanowień deklaracji oraz posiadanie certyfikatu niesie za sobą szereg korzyści m.in. zwiększone szanse na spełnianie wymogów norm ISO, a także wzmocnienie pozycji szpitala wśród pacjentów i potencjalnych pracowników. Warto też wspomnieć o kwestiach finansowych. Jak wykazują badania Komisji Europejskiej, każdego roku wypadki związane z pracą kosztują gospodarki krajów UE ponad 3,3 proc. PKB (ok. 460 mld euro w 2019 roku), a na każde euro wydane przez pracodawcę na bezpieczeństwo i higienę pracy, przypadają ponad dwa euro zwrotu w postaci oszczędności.

– W Polsce bezpieczeństwo szpitali nadal stanowi wyzwanie, a przecież stosowanie standardów niesie za sobą same korzyści, także finansowe. Inwestycja w bezpieczny sprzęt może wiązać się z dużym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie czasu niesie za sobą wiele oszczędności – podkreśla prof. Wojciech Zegarski.

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali w dalszym ciągu będzie dążyć do tego, by placówki medyczne w Polsce były możliwie najbezpieczniejszym środowiskiem pracy dla personelu medycznego. Kolejna edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” ma ruszyć w przyszłym roku.