W powiecie olsztyńskim i iławskim cudzoziemcy nielegalnie pracowali w branży hotelarskiej

2022-10-12 12:28:03(ost. akt: 2022-10-14 10:39:19)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców w branży hotelarskiej na terenie powiatu iławskiego i olsztyńskiego. Okazało się, że 11 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
W ubiegły piątek (7 października) funkcjonariusze straży granicznej zakończyli czynności kontrolne wobec podmiotu realizującego działalność w branży hotelarskiej w powiatach iławskim i olsztyńskim. Kontrolą objęto 34 cudzoziemców. Byli to obywatele Indii, Indonezji, Filipin, Ukrainy, Tajlandii i Dominikany.

Okazało się, że 5 Filipińczyków, 2 Ukraińców, 2 Indonezyjczyków oraz Hindus i Tajlandczyk pracowali niezgodnie z przepisami. Przedsiębiorca powierzył im pracę na innych warunkach, niż to określone było w zezwoleniach.

Ponadto wobec 5 cudzoziemców właściciel firmy nie wywiązał się z obowiązku informacyjnego wobec Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Pracodawca przyznał się do popełnienia wykroczeń. Złożył wniosek o wymierzenie mu kary grzywny bez przeprowadzenia rozprawy.

Za niedopełnienie obowiązku informacyjnego otrzymał 200 zł mandat karny. Natomiast za powierzenie cudzoziemcom pracy niezgodnie z przepisami wymierzono mu karę grzywny w kwocie 2 500 zł.

źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej