Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszy?

2022-10-11 20:05:44(ost. akt: 2022-10-11 20:07:40)   Materiał partnera
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to bardzo ważna i zarazem niełatwa decyzja. Z jej konsekwencjami będziemy się bowiem zmagać przez wiele kolejnych lat. Mając na uwadze powyższe, nie należy wybierać kredytu hipotecznego zbyt pochopnie. Znacznie rozsądniej będzie skorzystać z pomocy ekspertów finansowych lub przynajmniej poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert, aby uniknąć konsekwencji niewłaściwego wyboru. Co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, wybierając kredyt hipoteczny? Gdzie szukać pomocy?
Czy warto sięgać po kredyty hipoteczne?
Wiele osób obawia się zaciągania kredytów, a w szczególności takich, których kwota liczona jest w dziesiątkach czy nawet w setkach tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że odpowiednio wybrany kredyt, o parametrach dopasowanych do możliwości finansowych kredytobiorców, nie niesie za sobą przesadnie dużego ryzyka. Wspomnieć należy również o tym, że w wielu przypadkach kredyt hipoteczny to najrozsądniejsze rozwiązanie i jedyny sposób na spełnienie marzenia o własnej nieruchomości. Doskonale widać to na przykładzie największych miast, gdzie już dziś przeciętne ceny metra kwadratowego są pięciocyfrowe – tylko nielicznych stać na to, aby dokonać zakupu mieszkania w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu za gotówkę.
Jak wybrać korzystną hipotekę?
By móc się cieszyć wymarzoną nieruchomością i jednocześnie spać spokojnie, do aplikowania o kredyt hipoteczny trzeba się dobrze przygotować. Po pierwsze z odpowiednim wyprzedzeniem należy zadbać o dobrą historią kredytową i uporządkowanie domowych finansów. Zwiększy to nasze szanse na pozytywną decyzję kredytową. By zorientować się, jakie informacje na nasz temat widzi bank i na jakiej podstawie ocenia naszą wiarygodność kredytową, warto pobrać indywidualny raport BIK. Zawiera on szczegółową historię naszych zobowiązań kredytowych i finansowych, a także scoring, czyli innymi słowy naszą ocenę punktową BIK, która wpływa na decyzję banku.
W kolejnym kroku należy wybrać sposób oprocentowania kredytu. Do niedawna zdecydowana większość decydowała się na zmienną stopę procentową opartą o WIBOR. Dziś rośnie zainteresowanie kredytami o stałej stopie na przynajmniej kilka lat, co pozwala zabezpieczyć się przed nadmiernym wzrostem stóp procentowych i w konsekwencji wzrostem miesięcznych obciążeń.
Wiedząc, jakiego kredytu szukamy, możemy przystąpić do przeglądania dostępnych ofert. Szybko zorientujemy się, że możliwości mamy naprawdę wiele. Mowa zarówno o ofertach standardowych, jak i o różnych promocjach, które nie zawsze okazują się tak dobre, jak mogłoby się wydawać. By ułatwić sobie nieco zadanie, warto skorzystać z gotowych zestawień i rankingów. Dobra porównywarka kredytów (https://grupaang.pl/porownywarka/) zaoszczędzi nam wiele czasu i pozwoli szybko zorientować się, na których ofertach powinniśmy skoncentrować swoją uwagę. Pokaże nam również, jak wysokie będą rzeczywiste koszty kredytu oraz nasze miesięczne obciążenia.
Gdzie szukać profesjonalnego wsparcia?
Nie da się ukryć, że wybór oferty kredytowej oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z aplikowaniem o kredyt to niełatwe zadanie. Między innymi z tego względu warto pomyśleć o profesjonalnym wsparciu – np. skorzystać z doświadczenia ekspertów finansowych Grupy ANG. Doskonale orientują się nie tylko w aktualnej ofercie rynkowej, ale również dobrze znają procedury bankowe. Ponadto eksperci finansowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami poszczególnych banków, które znacznie ułatwiają mogą nadać naszej sprawie szybszy bieg.