Gustaw Marek Brzezin jest już w Brukseli. Marszałek negocjuje duże pieniądze dla Olsztyna

2022-10-11 13:09:32(ost. akt: 2022-10-11 15:13:15)

Autor zdjęcia: Gustaw Marek Brzezin/Facebook

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin poleciał do Brukseli negocjować pieniądze na kluczowe inwestycje dla całego regionu. Łączna kwota jaką może uzyskać to nawet 210 mln zł, z czego znaczna część ma być przeznaczona na budowę ul. Nowobałtyckiej w Olsztynie.
Ulica Nowobałtycka w Olsztynie jest cały czas w sferze marzeń mieszkańców Gutkowa, Likus i Redykajn. Projekt inwestycji wiele razy był już odświeżany, a koszty były liczona na nowo. Ostatnią poważną przymiarką do budowy pięciokilometrowego odcinka dwupasmowej drogi miały miejsce nieco ponad rok temu. Gmina Olsztyn zgłosiła wtedy projekt Nowobałtyckiej do pierwszej edycji Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych, jednak nie spotkał się on z aprobatą rządu i nie został wybrany.

Tym razem jednak przy pomóc z Nowobłatycką może nam Unia Europejska. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego dzięki tzw. kontraktowi programowemu uzyskał 45,8 mln euro, czyli ponad 210 mln zł. Marszałek Gustaw Marek Brzezin obecnie negocjuje w Brukseli podział tych środków na poszczególne inwestycje. Nieoficjalnie mówi się, że priorytetem w negocjacjach jest budowa ul. Nowobałtyckiej.

— Wnioskowane przez nas wsparcie w tym zakresie pozostaje nierozstrzygnięte, prowadzimy rozmowy w Komisją Europejską, które mamy nadzieję zwieńczyć sukcesem październikowych negocjacji — informuje marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Nowobałtycka ma być przedłużeniem obecnej ul. Bałtyckiej. Zacznie się ona obok wiaduktu na obecnej ul. Bałtyckiej o będzie biegła dalej aż do wylotu z Olsztyna. Jej przebieg będzie praktycznie prostopadły do ronda OKS. Z obecną ul. Bałtycką skrzyżuje się dopiero za Gutkowem w kierunku Jonkowa.

Obecnie szacuje się, że całkowita kwota potrzebna na budowę 5 kilometrów dwupasmowej drogi to około 250 mln zł, jednak nie są to oficjalne wyliczenia. Cała kwota, która popłynie z Brukseli na Warmię i Mazury nie może być jednak przeznaczona na budowę ul. Nowobałtyckiej. Część z niej trzeba również wydzielić na „Poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO”.

Obecnie nie znamy jeszcze wyników negocjacji. W momencie ich ogłoszenie poinformujemy was o nich na łamach "Gazety Olsztyńskiej".

kg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Komentator #3105969 11 paź 2022 21:50

  Proponuję sprawdzić źródła. Pan Marszałek pojechał negocjować Program o wartości prawie 1,8 mld EUR.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. und #3105961 11 paź 2022 16:49

   Każda nowa inwestycja drogowa jest potrzeba. Szkopuł w tym ażeby przyniosła spodziewane skutki a tu takich nie widać. Czy coś może się zmienić jak rondo przy jez. Długim wstrzymuje cały ruch. A tu nie ma nawet żadnych koncepcji. Nowogrunwaldzka nie jest w planach nie mówiąc już o dwupoziomowym skrzyżowaniu w miejscu istniejącego ronda, które było planowane w początkach lat 90-tych. A zatem co? Same obietnice to za mało. Musi być porządny i jasny pan dla całego tego węzła.Tu wymagana jest wizja a nie tylko chęci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. bob #3105955 11 paź 2022 14:14

   to jest wycieczka za publiczne pieniadze , czy marszalek ma pojencie o negocjacjach, zna jezyki obce w co watpie, i ta spora delegacja , skandal wycieczka za nasze pieniadze, marszalek wojewodztwa W-M persona hehe nikomu nieznany urzednik, podejrzewam ze nikt kompetentny z brukseli nie bedzie z nim rozmawial

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz