Wiceprezes PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie
2022-10-10 17:31:17(ost. akt: 2022-10-10 17:32:08)
Prądu i ciepła w zimie nie zabraknie; statki z węglem cały czas płyną i myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego - powiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch.
Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE powiedział podczas debaty zorganizowanej w ramach VIII Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że przed stojącą u progu zimą polska energetyka jest bardzo dobrze przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa przemysłowi energochłonnemu i gospodarstwom domowym. "Prądu i ciepła nie zabraknie" - dodał.
Wyjaśnił, że elektrownie PGE od lat nie wykorzystywały rosyjskiego węgla, ale używały go gospodarstwa domowe i wiele elektrociepłowni, dlatego rząd wyznaczył wchodzącą w skład PGE spółkę PGE Paliwa do sprowadzenia węgla m.in. z Kolumbii, Indonezji, RPA, Australii. "Statki (z węglem - PAP) cały czas płyną. Myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego" - powiedział dodając, że w kooperacji z rządem i samorządami PGE rozpoczęła organizację punktów sprzedaży węgla w całej Polsce i uruchomiła infolinię dla klientów.
Mówiąc o podwyżkach cen energii stwierdził, że są one ściśle związane z działaniami Kremla i ze wzrostem cen surowców energetycznych. Poparł rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i firm. "My w pełni, jako cała elektroenergetyka zawodowa, popieramy działania rządu, które znoszą obligo giełdowe, ustalają cenę maksymalną na rynku bilansującym dla poszczególnych technologii i wprowadzają cały system wsparcia dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i przedsiębiorstw energochłonnych" - powiedział Cioch.
Prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek podał, że w zeszłym roku polskie gospodarstwa domowe i ciepłownie kupiły z Rosji ok. 8,5 mln ton węgla, natomiast tegoroczny deficyt elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni i gospodarstw domowych to ok. 8 mln ton. "W tym roku ani w przyszłym roku węgla nie zabraknie" - powiedział dodając, że PGE Dystrybucja, Węglokoks i inne spółki dystrybuują węgiel w cenie od 2100 zł netto.
Zdaniem prezesa Węglokoksu z powodu zaburzenia systemu handlu gazem w naszej części Europy zwiększyła się rentowność produkcji węgla kamiennego na świecie, co wpłynęło na podaż i na spodziewane spadki cen. "W perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy ceny węgla energetycznego, przynajmniej takie są dzisiaj tendencje, będą spadać" - stwierdził dodając, że na światowych rynkach widać wzrost wydobycia.
Prezes Tauron Polska Energia S.A. Paweł Szczeszek odnosząc się do celów klimatycznych i planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. podkreślił, że "bezpieczeństwo energetyczne jest sprawą kluczową". "Cele klimatyczne absolutnie tak, ale nigdy nie mogą przekroczyć tej linii, która wyznacza bezpieczeństwo energetyczne kraju" - powiedział.
Dwudniowy VIII Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2022 odbywa się pod hasłem „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”. W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki. Podczas szczytu na wielu panelach zaplanowano dyskusje na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Będą też debaty poświęcone zabezpieczeniu polskiej gospodarki w dobie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwu narodowemu, gospodarczemu, energetycznemu i finansowemu oraz rozwojowi potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Ja. #3105943 11 paź 2022 10:41
Nie zabraknie? Na pewno? Ja już dawno się przyzwyczaiłem że jak ktoś z tego rządu mówi że "nie zabraknie" to bądźmy pewni że "Na pewno zabraknie". A miało być węgla na 200 lat... Kto to powiedział? :D
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz