W miejscu wycinki drzew ktoś wkręcił metalowe pręty w pnie. Sabotaż prac w lesie pod Olsztynem

2022-10-07 18:13:27(ost. akt: 2022-10-07 14:56:59)

Autor zdjęcia: arch. Lasy Państwowe

30 centymetrowe metalowe wkręty w pniach drzew – takie „pułapki” na osoby pracujące przy pozyskaniu drewna zastawił nieznany sprawca. Na terenie podolsztyńskiego Nadleśnictwa Nowe Ramuki mogło dojść do tragedii.
Leśniczy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki podczas prac związanych z pozyskiwaniem drewna zgłosił Straży Leśnej, że w pniu sosny znalazł długi na 30 centymetrów metalowy wkręt.

Strażnicy Leśni z Nowych Ramuk natychmiast pojechali w miejsce, w którym trwały prace leśne. Wzięli ze sobą wykrywacz metalu i sprawdzili pozostałe drzewa. Intuicja ich nie myliła. Kolejne dwa metalowe wkręty znaleźli w pniu sosny i leżącym na stosie kawałku drewna. Metalowe pręty były wkręcone na wysokości ścinki. Prace leśne w tym miejscu były prowadzone przy użyciu harvestera, a więc specjalnej maszyny służącej do ścinania drzewa. Poprzez to zdarzenie został zerwany jego łańcuch.

— Zerwany łańcuch harvestera mógłby być przyczyną poważnego wypadku. A aż strach pomyśleć, co by się stało gdyby na taką „pułapkę” trafił drwal wyposażony w piłę — mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Służby leśne szukają sprawców przestępstwa.

Fot. arch. Lasy Państwowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wojcieszek #3105860 7 paź 2022 19:03

    Nie popieram takich działań ale też się nie dziwię. Od wielu lat chodzę i jeżdżę na rowerze po warmińskich lasach. Od kilkunastu lat zauważyłem że wycinka w ramuckich lasach jest totalna! Widać tę wycinkę na trasie Olsztyn-Butryny. Hektary lasów wycięte. Jak wiedziecie na rowerze w głąb lasu nie jest lepiej. Całe połacie lasów są wycinane. Na stronie nadleśnictwa sprawdziłem jakie drzewa powinny być wycinane. Są tabele z wiekiem drzew do wycinki (40,50,60, itd w zależności od gatunku drzewa). W rzeczywistości wycina się hektary starych i młodych drzew. Widać to na stosach drewna do wywiezienia. Widać pnie kilkunastoletnich drzew i stuletnich. Widać też że na wycinkach sadzi się nowe drzewa ale długo trzeba czekać aż urosną. Ja już tego nie doczekam. Zostały mi tylko wspomnienia i zdjęcia starego pięknego lasu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz