Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz: z pomnika autorstwa Dunikowskiego w trybie pilnym usunięte będą symbole komunistyczne

2022-10-07 09:53:08(ost. akt: 2022-10-07 09:55:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/GO

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że z pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie "w trybie pilnym zostaną usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot". Jednocześnie poinformował, że miasto nie odwoła się od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylającej ochronę pomnika.
Grzymowicz wydał w piątek oświadczenie związane z pomnikiem autorstwa Xawerego Dunikowskiego, który w połowie września decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przestał być pomnikiem - resort uchylił decyzję o wpisaniu go na listę zabytków.

— Decyzja uchylająca ochronę pomnika czyni go obiektem ustawowo niechronionym i podlegającym rygorom Ustawy dekomunizacyjnej, jednak nie przesądza jednoznacznie o jego przyszłości. Z uwagi na to, że przyszłość pomnika wywoływała skrajne opinie, zamierzam zaprosić mieszkańców do szerokiej dyskusji dotyczącej jego dalszej obecności w przestrzeni Olsztyna, uwarunkowanej nowo zdefiniowanym przekazem ideowym, łącznie z nową nazwą monumentu. Niezależnie od tego faktu w trybie pilnym zostaną z pomnika usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot — napisał w oświadczeniu prezydent Olsztyna.

W oświadczeniu Grzymowicz wprost stwierdził, że nie będzie odwoływał się od decyzji resortu kultury. (PAP)

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ares #3105877 8 paź 2022 20:12

  Komuszki bronią spuścizny po swoich przodkach tankistach jak niepodległości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. G_W #3105852 7 paź 2022 14:53

  Przecież sam pomnik jest dziś symbolem komunizmu. Tak a nie inaczej dziś każdy jest tego całkowicie świadomy. Skąd w ratuszu tyle obaw jak wszystkie trudności zostały usunięte ? Czyby ratusz był zaciekle czerwony ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. basilo #3105846 7 paź 2022 10:59

  Co Ty człowieku próbujesz udowodnić ? Już wydałeś 6000zł na jakieś pseudo badanie opinii publicznej. Ile jeszcze pieniędzy mamy wydać na ten chocholi taniec ? Pisz do Ministra żeby dał kasę na rozbiórkę i tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. und #3105845 7 paź 2022 10:32

   Może to być rozwiązanie. Tak jak w starożytnym Egipcie pewne nazwy usunięto ale budowle zostały na chwałę Egiptu. Nawet dzicy, którzy przyszli potem i dodatkowo skuli twarze postaciom też same obiekty zostawili. Nie będziemy chyba mniej rozsądni 3000 lat potem.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz