Europejski Trybunał Praw Człowieka: zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Juszczyszyna narusza jego prawa. Rzecznik Rządu: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest autonomiczną kwestią państwa członkowskiego

2022-10-06 12:33:21(ost. akt: 2022-10-06 12:57:53)
Paweł Juszczyszyn

Paweł Juszczyszyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji, by orzekać, czy dany sąd jest sądem czy nie. Organizacja wymiaru sprawiedliwości to autonomiczna kwestia państwa członkowskiego Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wyrok ETPCz ws. sędziego Pawła Juszczyszyna.
W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa.

W ogłoszonym wyroku ETPCz zwrócił m.in. uwagę na "poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zawiesiła sędziego w obowiązkach za zweryfikowanie niezawisłości innego sędziego powołanego z rekomendacji zreformowanej KRS (Krajowej Rady Sądownictwa)". Zdaniem Trybunału Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryteriów "sądu ustanowionego przez prawo". W związku z tym ETPCz orzekł, że "zawieszenie sędziego sądu cywilnego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa".

O wyrok pytany był podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. "Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji w zakresie orzekania, (...) czy dany sąd jest sądem, czy nie. To jest rozszerzenie kognicji" - odpowiedział.

Jak dodał, ETPCz "nie jest instytucją Unii Europejskiej nawet". "Rozumiem, że sędziowie próbują rozszerzać swoje kompetencje, również w ramach międzynarodowych trybunałów, ale organizacja wymiaru sprawiedliwości jest autonomiczną kwestią państwa członkowskiego" - zaznaczył.

Izba Dyscyplinarna SN jeszcze w maju br. uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Został on zawieszony ponad dwa lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 proc. jego wynagrodzenie. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.(PAP)

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3105831 6 paź 2022 16:47

  Raczej nie planuję stawiana się przed obliczem temidy, ale nie życzyłabym sobie żeby w mojej sprawie miał orzekać taki polityczny sędzia .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. magda #3105822 6 paź 2022 14:48

  Ale manniana, kto to rozwiąże? Zapowiada się rekord świata i wpis do księgi Guinessa, może dać Juszczyszynowi prowadzić ta sprawę? Niech się zamknie w swoim domu i rozpatruje temat do emerytury, zaoszczędzimy na prądzie i wodzie którą zużyje sztab ludzi debatując nad tą bezsensowną sprawą. Bawicie się dobrze? Darmozjady?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. basilo #3105821 6 paź 2022 13:53

  7 lat i ja nie widzę żadnej reformy sądownictwa, nie widzę co jako obywatel zyskałem, ale wiem co straciłem, czyli pieniądze z UE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. bob #3105818 6 paź 2022 13:10

  wg mnie to nie jest sedzia, a raczej polityk, jak mogl powazac kompetencje legalnego sedziego - w innej pracy zostal by wy,,bany dyscyplinarnie, ponadto jego wyroki tj rolnika ktorego pozbawil majatku, tego sedziego powinni skazac, ale zgadnie z prawem jest bezkarny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz