Festiwal dźwięku dla dzieci w Olsztynie. Od dziś do końca tygodnia trwają Sonikalia

2022-10-06 07:10:00(ost. akt: 2022-10-05 14:28:58)

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Jak brzmi muzyka zagrana na smyczki i dwa rowery? A jak zilustrować muzycznie fale grawitacyjne, horyzont zdarzeń czy czarną energię? Tego wszystkiego i wiele więcej będzie można dowiedzieć się i wysłuchać przez cztery najbliższe dni podczas Festiwalu Sonikalia.
Wszyscy spragnieni nietypowych muzycznych wrażeń w drugi weekend października będą mieli w czym wybierać. Od czwartku do niedzieli będzie można uczestniczyć w warsztatach, wysłuchać koncertów i podziwiać instalacje.

A co nas czeka?

Niezwykła instalacja mechanicznych dźwięków Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty), którą będzie można odwiedzać przez cztery dni w Zajezdni Trolejbusowej Muzeum Nowoczesności. Warto zatrzymac się i posłuchać… Jakie dźwięki wydobywają się z instrumentów smyczkowych kiedy na nich nie gramy? Smycousmatic – brzmi ciekawie? Instalację otworzy czwartkowy koncert pod tym samym tytułem.

Piątkowe popołudnie spędzić można będzie w Planetarium na koncercie Kosmofonie. Uczestników otoczą dźwiękowe obrazy inspirowane takimi zagadnieniami jak fale grawitacyjne, horyzont zdarzeń czy czarna energia, kreowane przez dwoje muzyków (Izabela Buchowska, Jarek Kordaczuk) oraz twórcę animacji immersyjnych (Adam Smoczyński).

W sobotę czas na Filharmonię Warmińsko-Mazurską. A tam koncert na smyczki i dwa rowery. Tak, tak – rowery! Na rowerach zagrają prawdziwi sportowcy. Wspólnie z muzykami pozwolą odczuć co w muzyce znaczy słowo „accelerando”.
Niedziela to poranek dla najmłodszych. Teatr Blum opowie i wyśpiewa pomysły na jesienną niepogodę.

A popołudniu w Teatrze Lalek odbędzie się miniopera. Żywiołowy Wolny Elektron zaprosi do wspólnego przeżycia jego przedziwnych zwykłych przygód.
Przedpołudniowe warsztaty modelowania struktur dźiękowych w aktywnym polu sensorów zwanym Dźwiękokręgiem poprowadzi Izabela Kościesza.

Warto zapoznać się z programem Festiwalu. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy lub zalecana jest rezerwacja miejsc.