Terasy Tutejszości w Glaznotach

2022-10-05 11:31:29(ost. akt: 2022-10-05 12:35:52)

Autor zdjęcia: arch. UG Ostróda

W Glaznotach powstały Terasy Tutejszości. Wiata na fundamentach zabudowań dawnej szkoły w Glaznotach i zadaszenie pieca do wypału ceramiki to część projektu utworzenia Centrum Interpretacji Dziedzictwa „Dom nad Gizelą”.
Gmina Ostróda pozyskała dotację celową w kwocie 20.000,00 zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda”, całkowity koszt inwestycji to 40757,33 zł. Wniosek Gminy Ostróda znalazł się wśród 29 najlepiej ocenionych i dzięki temu obok zabytkowego kościoła oraz „Kręgu Wspólnoty Kultur”, na fundamentach dawnej szkoły zbudowana została wiata edukacyjno-integracyjna oraz zadaszony piec do wypalania ceramiki z tablicą informacyjną o walorach historyczno-przyrodniczych tego obszaru. Teren ten będzie pełnić funkcję miejsca edukacji i działań artystycznych, do których włączani będą mieszkańcy Glaznot i innych okolicznych wsi.


Otwarcie Teras Tutejszości miało miejsce podczas trzydniowych warsztatów artystyczno-planistycznych „Gra z przestrzenią. Znajomi ducha miejsca”. W piątek 30 września oddano je do użytku mieszkańcom przy udziale zastępcy wójta gminy Ostróda Grzegorz Kastrau i Wiesława Skrobota, pełnomocnika wójta gminy Ostróda ds. dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniu towarzyszyli mieszkańcy Glaznot i okolicznych miejscowości oraz uczniowie szkół z Lipowa i Pietrzwałdu.
Młodzież tego dnia brała też udział w warsztatach geologicznych „Głazy, głaziki i kamyki – geologia na wyrywki”, prowadzonych przez Alicję Szarzyńską (Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) w lapidarium geologicznym na Dylewskiej Górze. Uczniowie uczestniczyli tam także w uruchomieniu zegara słonecznego, we współpracy z dr. Jackiem Szubiakowskim, astronomem i dyrektorem Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.


Warsztaty poprzedziła podróż studyjna, która odbyła się 26 sierpnia.
Efektem podróży był szkic do strategii działań, przygotowany przez dr inż. arch. Annę Górkę z Politechniki Gdańskiej, ekspertkę w zakresie krajobrazu wiejskiego. W trakcie prac zespołu złożonego z architektów krajobrazu, rzeźbiarzy i przedstawicieli społeczności lokalnych przygotowana została robocza wersja zasad realizacji projektu CID, która będzie dyskutowana i uzgadniana z mieszkańcami Glaznot podczas spotkania zaplanowanego na przełom października i listopada br.

Warsztatom towarzyszyła wystawa krajobrazowych zdjęć Jacka Sztorca i prac plastycznych Moniki Odwald, zorganizowana przez Monikę Żurawską-Wiącek (Stajnia Koń na Biegunach) w gościnnym wnętrzu gotyckiego kościoła wiejskiego, udostępnionym przez przyjaznego wszystkim glaznockim aktywnościom administratora obiektu, pastora Krzysztofa Kopacza (Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Miłości Bożej w Iławie i Siemianach). O poczęstunek dla uczestników wszystkich wydarzeń zadbała sołtys Sołectwa Glaznoty Grażyna Gasikowska.


Źródło: Gazeta Olsztyńska