Ukraina składa wniosek do NATO. Chcą przystąpić do sojuszu w przyspieszonej procedurze

2022-09-30 17:39:21(ost. akt: 2022-09-30 17:49:32)
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina rozpoczęła oficjalne starania o przystąpienie do NATO w przyspieszonej procedurze. De facto dotarliśmy już do NATO. De facto udowodniliśmy już zgodność ze standardami Sojuszu. (...) Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy się nawzajem. To jest Sojusz — powiedział Zełenski.
Komunikat do efekt posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, któremu prezydent przewodził. Film, w którym Zełenski informuje o krokach podjętych przez Ukrainę został opublikowany w mediach społecznościowych i na stronie prezydenta.

Prezydent Ukrainy twierdzi, że cele i założenia jego kraju i sojuszu są podobne, a lata budowania relacji z Rosją były efektami działania jego poprzedników. Zełenski podkreślił, że nie wyklucza dialogu z Federacją Rosyjską, ale już pod kierownictwem innego prezydenta. Jego zdaniem Putin jest niegodnym partnerem do rozmowy. Zełenski wskazuje brak godności i uczciwości.

Putin ogłosił dziś aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy, na których przeprowadzono pseudoreferenda. Odpowiedź Kijowa była niemal natychmiastowa. Zełenski pokazuje, że nie zamierza składać broni.