W Olsztynie będzie dużo bezpieczniej

2022-10-02 16:47:31(ost. akt: 2022-09-30 16:20:33)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Ten dwukondygnacyjny budynek będzie miał 1500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i powstanie za prawie 11,5 mln złotych. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo mieszkańców południowej części Olsztyna i czterech podolsztyńskich gmin.
Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęła się wczoraj budowa kolejnej strażnicy strażackiej w Olsztynie. Budynek, w którym będzie mieścić się jednostka ratowniczo-gaśnicza, powstanie przy ul. Witosa. Inwestycja zostanie sfinansowana z programu modernizacji służb mundurowych. Dzięki temu strażacy pojawią się w tej części Olsztyna w ciągu kilku minut, a nie kilkunastu, jak do tej pory.

— To są najprzyjemniejsze chwile w życiu każdego urzędnika państwowego, kiedy możemy w sposób symboliczny inaugurować rozpoczęcie społecznie oczekiwanej inwestycji w bezpieczeństwo mieszkańców. W tym przypadku Olsztyna, ale też gmin położonych na południe od miasta — mówi Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych, który uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia budowy. — Jest to dowód na to, że program modernizacji służb mundurowych to nie tylko księgowe zapisy, ale konkretne projekty i inwestycje. Za kilka lat spotkamy się w tym samym miejscu w pięknym, nowoczesnym budynku. Jestem przekonany, że są to dobrze wydane pieniądze. Zwiększą one w sposób istotny bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna. To na pewno nie ostatnia inwestycja tego typu. Budynek to jedno, ale wyposażenie, sprzęt i zagwarantowanie odpowiedniej obsady to kolejne wyzwania.

— Jestem mieszkanką Olsztyna od urodzenia, więc bardzo się cieszę, że ta inwestycja została rozpoczęta — mówił poseł Iwona Arent (PiS). — Inwestowanie w nasze bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Budowa nowej jednostki to także wyraz tego, że rząd polski dba o nie. Budowa kolejnej siedziby dla strażaków jest jak najbardziej potrzebna i w tym właśnie miejscu uzasadniona, ponieważ stąd strażacy będą mogli szybko dotrzeć do Jarot czy Pieczewa — dodaje posłanka.

—To znakomita inwestycja w bezpieczeństwo wyczekiwana od lat, która wynika z rozwoju urbanistycznego tej części Olsztyna — mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. — Chciałbym podziękować samorządom za finansowe wsparcie tej inwestycji, która będzie w dużej mierze sfinansowana z budżetu państwa. Życzę nam wszystkim, aby ta jednostka spełniła oczekiwania społeczne i zapewniła jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom.
Lokalizacja kolejnej siedziby olsztyńskich strażaków nie jest przypadkowa, bo na osiedlach Jaroty, Pieczewo i Nagórki mieszka około 60 tysięcy osób. Z Witosa strażakom będzie także łatwo dotrzeć do obwodnicy Olsztyna. Nowo powstały obiekt wraz ze sprzętem i zatrudnionymi w niej strażakami będzie służył nie tylko mieszkańcom Olsztyna, ale również ościennym gminom położonym w południowej części powiatu olsztyńskiego, czyli gminie Purda, Stawiguda i Olsztynek. Wstępne plany zakładają, że w nowej strażnicy w systemie zmianowym będzie pełniło służbę codziennie 8 strażaków. Do ich dyspozycji pozostawać będą 2 samochody gaśnicze, podnośnik oraz samochód ratownictwa wysokościowego, gdyż w tej jednostce będą służyli docelowo funkcjonariusze specjalizujący się w tej profesji.

— To dla nas okazja do podkreślenia historycznego momentu, jakim jest rozpoczęcie budowy trzeciej jednostki ratowniczo-gaśniczej w Olsztynie, która zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa mieszkańcom największych osiedli naszego miasta i sąsiadującym gmin. To również okazja do wskazania, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym pamiętamy o głównym przesłaniu wynikających z naszych sztandarów „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. To przesłanie definiuje nas jako strażaków, wskazuje, że nasze zadania to nie są zwyczajne czynności, lecz oddana służba Bogu, ludziom i ojczyźnie — podsumowuje starszy kapitan Adam Rybicki.

Anna Głazek