To już VI Kongres Przyszłości. Przypominamy poprzednie edycje

2022-09-30 14:47:47(ost. akt: 2022-11-03 14:43:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zapraszamy na sentymentalną wycieczkę do poprzednich edycji Kongresu Przyszłości.

EDYCJA IV - ONLINE


Pandemia przyniosła duże zmiany. Sprostaliśmy im! Przenieśliśmy Kongres Przyszłości do online! Nowością tej edycji Kongresu Przyszłości było także, włączenie w jego ramy Kongresu Przyszłości Junior. Ważne miejsce w programie stanowiły kwestie związane z ochroną środowiska, jak i te związane z rozwojem regionu. W historię Kongresu wpisała się działalność na rzecz wdrożenie nowej inteligentnej specjalizacji regionu – zdrowego życia. Do udziału w Kongresie zaangażowaliśmy przedstawicieli lokalnych biznesów. Jak zwykle nie mogło zabraknąć poruszania tematów najnowszych trendów społeczno – gospodarczych. Ponownie gościliśmy także wyjątkowych prelegentów, jak m.in. prof. Jerzy Bralczyk, dr Aleksandrę Przegalińską, czy Jarosława Kuźniara.

EDYCJA III


Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana, Kongres Przyszłości także poddał się zmianom. Podczas III edycji Kongresu Przyszłości postawiliśmy na panele dyskusyjne oraz szkolenia. Podczas tych pierwszych zastanowimy się nad przyszłością regionu i jego największego potencjału – natury. Poszukiwaliśmy idealnego połączenia nowoczesności z dbałością o środowisko. Kolejnym celem jaki wyznaczyliśmy w zakresie wzrostu gospodarczego regionu były alternatywne źródła energii. Wśród zaproszonych gości należy wymienić chociażby marszałka Gustawa Marka Brzezina, Marka Prawdę czy Elmar’a Brok.

Duży nacisk położyliśmy na promocję nowoczesnych technologii, jak choćby przybliżenie możliwości wynikających z robotyzacji procesów, które przekładają się na rozwijanie przedsiębiorstw, zwiększanie produkcji i podnoszenie konkurencyjności. Zależało nam na możliwie jak najszerszym wypromowaniu idei wysokiego poziomu automatyzacji firm, który przyczynia się do zwiększenia ich efektywności, a co za tym idzie, zwiększenie konkurencyjności względem przedsiębiorstw z pozostałych części Polski i Europy. W procesie automatyzacji dostrzegliśmy także jego olbrzymie znaczenie w obszarze ekologii. W końcu piękna przyroda to nasz największy atut. O wizji najbliższej, niesamowitej przyszłości opowiedział YuriDrabent.
Istotny punkt III Kongresu Przyszłości stanowiły szkolenia zarówno z zakresu rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Do tego celu, zaangażowaliśmy najlepszych trenerów i praktyków w kraju: m.in. BeatęKapcewicz, Andrzeja Cichockiego czy Magdalenę Wojtkowiak.

Na zakończenie wystąpił nasz gość specjalny Kongresu: Szymon Hołownia.


EDYCJA II


Rok 2018. Tym razem Kongres Przyszłości przyjął formę dwudniowego wydarzenia. Zachęceni sukcesem pierwszego kongresu także na płaszczyźnie współpracy między przedstawicielami biznesu a samorządami, w kolejnej edycji zwiększyliśmy liczbę tematów gospodarczych. W ramach panelu zdrowotnego i fitness, zorganizowaliśmy akcję „Podejmij wyzwanie“, podczas której odbyły się treningi ze znanymi i uznanymi trenerami z Polski. Pojawiła się nowość — panel w formie warsztatów dla kobiet.

II Kongres Przyszłości zorganizowaliśmy w 5 blokach tematycznych połączonych przede wszystkim myśleniem o przyszłości i o tym, jak do tej przyszłości powinniśmy się przygotować. Rozszerzyliśmy event o warsztaty tematyczne dla kobiet – „Bez Gorsetu”.

Prawie 160 prelegentów dzieliło się z publicznością swoim doświadczeniem i wiedzą, a uczestnicy zyskali także ogromną dawkę inspiracji. Sprowadziliśmy do Olsztyna wiele znanych nazwisk z zakresu gospodarki, biznesu, technologii, zdrowia czy rozwoju osobistego. Gościliśmy m.in. Güntera Verheugena, Henrykę Bochniarz, Roberta C. Busha, Dorotę Wellman, Pawła Tkaczyka, Grażynę Wolszczak, Ewę Kasprzyk, i wielu, wielu innych. Także prezydentów miast czy przedstawicieli dynamicznie rozwijających się firm z naszego regionu i Polski, dyrektorów parków technologicznych czy przedstawicieli różnych instytucji.

24 media – rozgłośnie radiowe, gazety, portale internetowe informowały o tym wydarzeniu. To czterokrotnie więcej niż w pierwszej edycji.

Z informacją o II Kongresie kontakt w mediach społecznościowych miało prawie 2 mln ludzi, a podczas samego wydarzenia ponad 600 tys.!

2000 osób – taką łącznie publiczność zgromadziliśmy w 5 salach w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


EDYCJA I


Rok 2017. To wtedy, 16 listopada, po raz pierwszy wystartował Warmińsko – Mazurski Kongres Przyszłości. Po raz pierwszy pojawiała się przestrzeń, jedna platforma, która stworzyła możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy między nauką, biznesem i technologią. Ta komplementarność dziedzin pozwoliła na szeroką dyskusję i prezentację najlepszych praktyk, a także na poszukanie recepty — choćby na rozwój gospodarczy regionu — bo gospodarka, biznes były wśród pięciu bloków tematycznych, które pojawiły się na Kongresie. Wspólnie z przedsiębiorcami z naszego regionu i ekspertami z całej Polski poszukiwaliśmy odpowiedzi, w jakim kierunku powinien iść rozwój gospodarczy na Warmii i Mazurach. Zarówno w biznesie, jak i wśród mieszkańców regionu. Wspólnie z samorządem województwa stworzyliśmy także przestrzeń wymiany doświadczeń między biznesmeni i młodymi start-upowcami. Odpowiedź na powyższe pytanie nie była prosta, bo przecież skarbem regionu jest przyroda, natura. To z jednej strony wielki atut, ale zarazem pewne ograniczenie. Dlatego też zarówno kwestie rozwoju gospodarczego czy technologicznego osadzaliśmy w warunkach poszanowania natury, wynikających z usytuowania regionu oraz jego mocnych stron, takich jak choćby turystyka czy rolnictwo, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na konieczność tworzenia inteligentnych specjalizacji, jako kół zamachowych napędzających gospodarkę w regionie. Obok szeroko rozumianego wzrostu gospodarczego, od pierwszej idei Kongresu Przyszłości,tematyka eventu dotykała człowieka (kapitału ludzkiego). Co także wydaje się być dość oczywiste, bo Warmia i Mazury to nie tylko gospodarka, to też właśnie niemal doskonałe miejsce do życia.

I Kongres Przyszłości, zgromadził setki gości, w tym znane osobistości świata polityki, biznesu oraz ponad 1300 uczestników. Nazwiska z pierwszych stron gazet, z ekranów telewizyjnych.