W Suszu rozegrano IV Mistrzostwa Polski w Mölkky [zdjęcia]

2022-09-28 13:10:49(ost. akt: 2022-09-28 13:28:00)
Z daleka Mölkky przypomina podwórkową zabawę. Wystarczy jednak przyjrzeć się z bliska, aby zauważyć, że generuje emocje, wymaga precyzji i strategicznego myślenia

Z daleka Mölkky przypomina podwórkową zabawę. Wystarczy jednak przyjrzeć się z bliska, aby zauważyć, że generuje emocje, wymaga precyzji i strategicznego myślenia

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

REKREACJA\\\ Suski Ośrodek Kultury nie po raz pierwszy zaskakuje. Tym razem zorganizował IV Otwarte Mistrzostwa Polski w Mölkky.

Mölkky to gra pochodząca z Finlandii (fińskie kręgle). Polega na rzucaniu drewnianym klockiem do celu, którym są inne drewniane klocki. Mölkky powstały na bazie Kyykkä — gry o kilkusetletniej tradycji. Z daleka przypomina podwórkową zabawę. Wystarczy jednak przyjrzeć się z bliska, aby zauważyć, że generuje emocje, wymaga precyzji i strategicznego myślenia.

Od lat 90. firma Lahden Paikka produkuje Mölkky, wykorzystując drewniane odpady. Ten ekologiczny sposób na produkcję, być może, również przyczynia się do rosnącej popularności gry. Obecnie najbardziej popularna jest we Francji, ale mistrzostwa krajowe odbywają się w Meksyku, Japonii ... a także w Polsce.

W Suszu gra pojawiła się dzięki Paulinie Korwek — znanej z propagowania gier planszowych. Odbyły się tu IV Otwarte Mistrzostwa Polski w Mölkky, w których udział wzięło ok. 112 osób. Pierwszy dzień zawodów to zmagania zawodników indywidualnych, drugi dzień wypełniony został rywalizacją drużynową.

Mistrzem Polski został Rafał Wesołowski (Stowarzyszenie Mölkky Dwunastka), drugie miejsce zajął Karol Henclik-Konkolewski (ZaGRYFka Mölkky Tczew), trzecie miejsce — Krzysztof Mocha (A.K.F. Silesia), który w meczu o brąz pokonał Rafała Ściepuro (ZaGRYFka).

Drużynowymi mistrzami Polski w Mölkky zostali Krzysztof Mocha (A.K.F. Silesia) i Henryk Stokłosa (jako drużyna KUBI Sport). Krzysztof i Henryk w deszczowym finale pokonali 3:1 drużynę WOJSKO (Puszczyki Mölkky Puszczykowo) w składzie Miron Skołuda, Piotr Michałowski. Trzecie miejsce wywalczyli przedstawiciele KF Format Sztum — Paweł Golczewski i Michał Gutowski (drużyna TK Format Molkky Sztum, która w meczu o 3. miejsce pokonała Kubi Sport Timbers Bojanowo, czyli Huberta Pyzikiewicza i Krzysztofa Stachowiaka).

Zawody objęte opieką Polskiej Federacji Mölkky i Tactic Games Polska spotkały się z uznaniem zawodników, dziękujących na swoich klubowych stronach za sprawną organizację.

red
źródło: Życie Powiatu Iławskiego