Na tylnym siedzeniu przewoził skórę niedźwiedzia. Został zatrzymany na przejściu granicznym w Grzechotkach

2022-09-27 14:15:37(ost. akt: 2022-09-27 13:07:45)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Za "pamiątkę" z Syberii odpowie mężczyzna, który jechał z Rosji do Niemiec. Właściciel rzekomego „prezentu” przewoził skórę niedźwiedzia brunatnego bez żadnych dokumentów.
Funkcjonariusze KAS z Grzechotek ujawnili przemyt okazu CITES – wyprawionej skóry niedźwiedzia brunatnego. Okaz ukryty był w samochodzie osobowym, którym podróżny jechał z Rosji do Niemiec. Mężczyzna nie zgłosił eksponatu do kontroli. Nie posiadał również żadnych dokumentów, wymaganych podczas przewożenia przez granicę okazów CITES.

Skóra leżała na tylnym fotelu pojazdu pod ubraniami. Mężczyzna zeznał, że otrzymał ją w prezencie, podczas pobytu na Syberii. Okaz został zatrzymany, a właściciela czeka odpowiedzialność karna.

Przywóz pamiątek z różnych zakątków świata może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin.

Przywóz z krajów trzecich na teren UE jak i wywóz z UE okazów roślin i zwierząt pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem, które są wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej CITES, jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw.

Fot. materiały prasowe