Posadź drzewa z prezydentem i leśnikami

2022-09-27 08:57:18(ost. akt: 2022-09-28 08:46:58)

Autor zdjęcia: Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Chcesz posadzić własne drzewa? Już w czwartek i piątek 29 oraz 30 września nadarza się świetna okazja. Po raz czwarty Lasy Państwowe organizują akcję #sadziMY. We wszystkich nadleśnictwach w kraju czekają sadzonki do rozdania.
Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów, dostarczyciel pożywnych nasion i ściółki dla mikroorganizmów glebowych. Dla człowieka to cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca oczy zieleń. W najbliższy piątek leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Akcja #sadziMY będzie miała swoją inaugurację w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent Andrzej Duda.

Każdy może sadzić


Co zrobić, żeby posadzić drzewo? – W czwartek i piątek, 29 i 30 września, wystarczy odwiedzić dowolne nadleśnictwo. Między 9.00 a 15.00 w każdym nadleśnictwie w Polsce leśnicy będą rozdawać sadzonki – podpowiada Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Celowo tak zaplanowaliśmy akcję, by chętni mieli cały weekend na posadzenie drzewek na własnym gruncie.

Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych zachęca, by sadząc drzewo, które odbierzemy w nadleśnictwie, upamiętnić ważne rodzinne wydarzenie, jubileusz czy narodziny dziecka.

– Sam jestem ojcem i narodziny swego syna też upamiętniłem, sadząc drzewo. W polskiej kulturze to ważny symboliczny obowiązek. Jako leśnicy pomagamy go wypełnić – mówi Michał Gzowski.

Sadzą 500 milionów drzew


Lasy Państwowe są największym w Polsce producentem sadzonek drzew leśnych. Każdego roku na kilkuset szkółkach rośnie ich ok. 700 mln sztuk. I co roku część opuszcza szkółki, by zostać wysadzona na terenach leśnych. W sumie, łącznie z odnowieniem naturalnym, leśnicy rokrocznie wysadzają 500 mln młodych drzew!

Akcja #sadziMY to sposób, by w Polsce rosło ich jeszcze więcej. Drzewa wyrosłe na prywatnych działkach, przy domach, w ogrodach czy na polach także pełnią ważną rolę dla środowiska.

– Przygotowaliśmy w sumie milion sadzonek. Liczę, że dzięki temu powstaną lokalne oazy zieleni wysokiej, bardzo korzystnie oddziałujące na mikroklimat i zdrowie Polaków – mówi Józef Kubica.

Mamy o połowę więcej lasów…


Powierzchnia naszych lasów była po wojnie dużo mniejsza niż dzisiaj. Inwentaryzacja przeprowadzona w 1946 roku wykazała, że lesistość Polski wynosi 20,8%. Dzięki konsekwentnej pracy leśników dziś wskaźnik lesistości wzrósł o niemal połowę i sięga 29,6 proc.

…i trzykrotnie więcej drzew!


Ale nie tylko powierzchnia polskich lasów była niewielka. Były także mocno przetrzebione. Efektem kilku dekad pracy leśników jest także trzykrotny wzrost zasobności lasów! Mamy więc nie tylko o połowę więcej powierzchni leśnej, ale aż trzykrotnie więcej drzew!