[GALERIA] Tropem Łupaszki

2022-09-26 19:01:00(ost. akt: 2022-09-26 15:36:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rekonstruktorzy z całego kraju zjechali do Kierzbunia niedaleko Biskupca. W niedzielę zakończył się tu VII Rajd Konny Łupaszki i VII Memoriał płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka o Puchar Ministra Obrony Narodowej i nagrodę Burmistrza Biskupca.
Rajd zaczął się już w sobotę, 24 września. Kawalerzyści, żołnierze oraz jeźdźcy cywilni wraz z pasażerami wozów konnych przeszli 50 km trasę wokół jeziora Dadaj. W samo południe kawalerzyści przeszli ulicami Biskupca, by złożyć kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności.

W niedzielę, po mszy w intencji płk. Łupaszki i jego żołnierzy, zaczęły się Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie, pokazy i widowiskowe inscenizacje oraz spotkania z wybitnym polskim historykiem. Nie zabrakło wystawy sprzętu wojskowego, broni z okresu II wojny światowej.

— Upamiętnimy w ten sposób Łupaszkę, który długo był nieuchwytny, gdyż ze swoimi wojskami przemierzał tak długie kilometry — mówi organizatorka rajdu Lucyna Ciesielska. — On i jego żołnierze byli symbolem niesłabnącego oporu wobec okupacji, najpierw niemieckiej, a potem sowieckiej — dodaje.

Rajd jest wydarzeniem upamiętniające żołnierza Zygmunta Szendzielarza i żołnierzy z jego V Brygady Wileńskiej. Podczas zawodów kawaleryjskich w Kierzbuniu rekonstruktorzy i zarazem zawodnicy VII Memoriału płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka dali pokaz swoimi umiejętnościami jazdy konnej, władania lancą, szablą oraz celnością w strzelaniu podczas jazdy.

Kulminacyjnym momentem, na którzy czekali wszyscy uczestnicy VII Rajdu, była inscenizacja potyczki inspirowanej bitwą pod Worzianami. Wzięli w niej udział rekonstruktorzy, pojazdy bojowe i pirotechnicy. Potyczka stoczona przez rekonstruktorów upamiętnia wydarzenia z 31 stycznia 1944 roku.

Wówczas 5 Brygada Armii Krajowej „Łupaszki” stoczyła krwawą walkę z Niemcami, która trwała kilka godzin. Zginęło w niej 37 niemieckich żołnierzy, rannych było 155 żołnierzy. Ranny został komendant „Łupaszko” oraz 8 partyzantów. Zginęło 18 akowców.

VII Rajdowi w Kierzbuniu towarzyszył Piknik Kawaleryjski. Można było podczas niego zwiedzać stoiska promocyjne wojsk z Lidzbarka Warmińskiego (9 WPR i GRE), stoiska WOT, WCR, KOWR, Biskupca i Barczewa. Prelekcję o Łupaszce wygłosił polski historyk z Wilna, prof. Jarosław Wołkonowski, a wykład rozpoczęło poprzedzenie Leszka Żebrowskiego.

Patronat nad VII Rajd Konnym Łupaszki objęli Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Nagrody uczestnikom memoriału wręczał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.


Stanisław Kryściński