Nowe rondo na DK16 koło Gietrzwałdu

2022-09-23 20:42:17(ost. akt: 2022-09-23 14:35:33)

Autor zdjęcia: arch GDDKiA

Na kolejnej drodze krajowej, tym razem na „szesnastce” koło Gietrzwałdu, ma powstać rondo. Drogowcy tłumaczą to koniecznością poprawy bezpieczeństwa ruchu na obecnym skrzyżowaniu, gdzie droga lokalna łączy się krajową.
Konkretnie chodzi o drugi wjazd do Gietrzwałdu, patrząc od strony Olsztyna. Drogowcy już od pewnego czasu przymierzają się do wybudowania tu ronda. Ma powstać na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 16 z przygotowywaną przez gminę Gietrzwałd drogą gminną.

— Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu — podkreśla Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — Obecnie przygotowujemy dokumentację projektową, a w przyszłym roku chcemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy.

Jak tłumaczy Karol Głębocki, włączenie tej drogi do „szesnastki” będzie zlokalizowane ok. 200 m za istniejącym wjazdem do Gietrzwałdu — drugim, patrząc od strony Olsztyna. Po wybudowaniu ronda, wjazd ten zostanie zamknięty. Zakres zadania, oprócz budowy ronda, obejmie wykonanie odwodnienia drogi oraz oświetlenia.

Jak podkreślają drogowcy, budowa ronda pozytywnie wpłynie na uspokojenie i poprawę bezpieczeństwa ruchu w tym miejscu. Co nie jest bez znaczenia, zważywszy że na tym odcinku w okresie od roku 2014 odnotowano około 24 zdarzenia drogowe, w których zginęła 1 osoba, a 15 zostało rannych. Trzeba też mieć na uwadze, że Gietrzwałd nie jest typową miejscowością. Rocznie Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie odwiedza, jak się ocenia, ok. 300 tys. pielgrzymów rocznie, ale w 2017 roku, w którym Gietrzwałd obchodził jubileusz 140. rocznicy objawień maryjnych, sanktuarium odwiedziło aż ok. 600 tys. pielgrzymów i turystów.
Rondo będzie z jednym pasem ruchu, podobnie jak budowane obecnie rondo na drodze 51 koło Dywit. Kiedy powstanie? Budowa ronda przewidziana jest na lata 2023-24, a więc rondo byłoby gotowe pod koniec 2024 roku.

am