20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki: trwają zapisy na zajęcia

2022-09-21 15:57:56(ost. akt: 2022-09-21 16:23:19)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UWM w Olsztynie

Jubileuszowe Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbędą się w dniach 21-23 września. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji i niejako ostrzegają, że decyzja, w jakich konkretnie wydarzeniach wziąć udział — będzie bardzo trudna…!
20. edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zmotywowała organizatorów do wytężonej pracy nad atrakcyjnością programu, więc zapoznanie się z bogatą ofertą zajmie kilka chwil, a i decyzja: „co wybrać?”, nie będzie pewnie łatwa. UWM przed wszystkimi pasjonatami nauki i sztuki po raz kolejny otworzy swoje aule, sale i laboratoria. Ciekawe wydarzenia odbędą się także w siedzibach partnerów ODNiS.

Obrazek w tresci

— Bardzo cieszymy się, że tegoroczną edycję organizujemy przede wszystkim w formie stacjonarnej, ale korzystając z wypracowanych w ostatnich latach rozwiązań, przygotowaliśmy także propozycję dla tych osób, które chcą brać udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki w formie zdalnej — mówi Mateusz Pikuliński, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”, organizator wydarzenia.

Program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zawiera kilkaset wydarzeń, skatalogowanych w pięciu sekcjach tematycznych: „Tajemnice Przyrody”, „Zdrowe Życie”, „Świat Technologii”, „Bez Granic” oraz „Sztuka w Nas”. Prowadzący, wśród których najwięcej osób to nauczyciele akademiccy UWM, zadbali o ogromne bogactwo tematyczne zajęć. Tego samego dnia będzie można poznać zatem i tajniki ekonomii, i odkryć w sobie artystę. Będzie można także dowiedzieć się więcej o żywności, sekretach zwierząt i roślin czy o kulturze. Zajęcia przygotowano z myślą o różnych grupach wiekowych, więc każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Obrazek w tresci

A skoro o poszukiwaniach mowa, to — kto wie? — może okaże się, że właśnie ciekawa prezentacja lub wizyta w laboratorium zainspiruje uczestników do rozwijania nowej pasji? Inspiracje czerpać będzie można także od gości specjalnych. O fascynującym świecie nauki opowiadać będą fizycy Michał Krupiński i Dariusz Aksamit oraz astronom Leszek Błaszkiewicz. Uczniowie docenią pewnie także rady Eweliny Strawy, która podpowie, jak się uczyć, żeby… się nauczyć.

Na dobry początek roku szkolnego (i nie tylko) może się także przydać wiedza, którą podzieli się trener przygotowania mentalnego Rafał Malinowski. Anna Urbańska i Paweł Jarząbek przekonają uczestników, że dzięki znajomości swojego mózgu łatwiej jest funkcjonować w grupie i relaksować się. Swoimi doświadczeniami podzieli się też załoga Fundacji Marka Kamińskiego.
Na osoby, które wezmą udział w naukowej przygodzie, czekać będą nie tylko zajęcia wyszczególnione w programie, ale też ciekawe wystawy mobilne. W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM pojawią się takie dwie. Pierwsza z nich, „Poznaj i odkryj siebie”, składa się z 17 eksponatów interaktywnych, w których obszernie zaprezentowana została anatomia i budowa ludzkiego organizmu. Drugiej nadano hasło „Zmysł”. Dzięki niej pojawi się szansa, by ocenić zakres swojego wzroku czy słuchu, rozpoznać niewidzialny przedmiot, odgadnąć zapach… Wszystko to dzięki interaktywnym doświadczeniom.

W Bibliotece Uniwersyteckiej zagości z kolei mobilna pracownia kreatywna „przeBUDOWA". Składa się ona z nowatorskiego systemu wielkich klocków, które pozwalają na tworzenie budynków, zamków, mostów, tuneli, akweduktów czy postaci. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy.
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W tym roku po raz pierwszy za ich organizację odpowiada nowa jednostka UWM: Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Z okazji jubileuszu odbędzie się specjalna gala, podczas której zostaną wręczone pamiątkowe statuetki. Na jej zakończenie wystąpi duet muzyków: Liliana Przyborowska i Dominik Jastrzębski.

Zachęcamy, by już dziś na bieżąco śledzić kolejne wydarzenia. Więcej informacji o programie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

Zachęcamy, by polubić też profil facebookowy wydarzenia

Obrazek w tresci