Rusza proces w sprawie głośnego morderstwa w Olsztynie z końcówki lat 90. Oskarżonym jest Jacek W.

2022-09-21 15:34:32(ost. akt: 2022-09-21 15:45:58)
Zdjęcie z procesu Jacka W. z 2017 roku

Zdjęcie z procesu Jacka W. z 2017 roku

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dziś (21 września 2022 r) przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się ponowny proces Jacka W. Prokurator oskarżył go o udział w porwaniu i dokonanie zabójstwa Tomasza S.
Dziś (21 września) w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyła się rozprawa, w której na ławie oskarżonych ponownie zasiadł Jacek W. Prokurator oskarżył Jacka W. o to, że w okresie od kwietnia do 26 maja 1999 r., wspólnie z innymi osobami, wziął udział w porwaniu Tomasza S., stosował wobec niego groźby oraz przemoc w celu zmuszenia go do przyznania się do udziału w zamachu bombowym na Krzysztofa A., a następnie dokonał zabójstwa Tomasza S., oddając w jego kierunku co najmniej jeden strzał z broni palnej skutkujący jego zgonem, przy czym jego zwłoki ukrył.

Jacek W. w pierwszym dniu procesu złożył obszerne wyjaśnienia, w których zakwestionował swoje sprawstwo w zakresie czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia. Następnie Sąd rozpoczął odczytywanie wyjaśnień oskarżonego złożonych w trakcie postępowania przygotowawczego.

Proces Jacka W. będzie kontynuowany w dniach: 22, 23 i 27 września 2022 r. o
godz. 9.15.

Przypomnijmy, że Jacek W. kilkanaście lat temu został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Suwałkach na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1999 r. Tomasza S. z Suwałk. Jego rozkawałkowane zwłoki miał ukryć w różnych miejscach m.in. utopić w jeziorze Pluszne pod Olsztynem. Gdy w styczniu 2014 r. w innym miejscu odkryto szkielet mężczyzny, który został zidentyfikowany jako rzeczywisty Tomasz S., Sąd Najwyższy wznowił postępowanie w sprawie zabójstwa  i w marcu 2015 r. przekazał sprawę oskarżonego Jacka W. do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 28 maja 2020 r. uznał Jacka W. za winnego udziału w porwaniu Tomasza S. i wymierzył mu za to karę 10 lat pozbawienia wolności, natomiast uniewinnił go od zarzutu zabójstwa Tomasza S. Jednakże Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Aktualnie Jacek W. jest tymczasowo aresztowany do sprawy nadzorowanej przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3105426 21 wrz 2022 20:38

    Kiedyś był z nim wywiad. Wszyscy winni tylko nie on. Typ nie przepracował uczciwie w życiu jednego dnia. Mieszkał na St. Mieście dawno.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Gienierał major Kutasow #3105417 21 wrz 2022 15:58

    Oj Jacku Jacku!- Gdybyś w mateczniku siedział nigdy by się o Tobie CBŚ nie dowiedział...

    odpowiedz na ten komentarz