Powstają nowe dojścia do parku Nagórki-Jaroty w Olsztynie

2022-09-26 08:14:00(ost. akt: 2022-09-26 08:13:07)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Okoliczni mieszkańcy jeszcze łatwiej będą mogli dostać się do rekreacyjnych terenów w parku Nagórki-Jaroty. Rozpoczęły się prace przy dwóch nowych dojściach.
To miejsce od samego początku wzbudziło entuzjazm mieszkańców stolicy Warmii i Mazur. Mnóstwo osób zaczęło odwiedzać nową, zieloną przestrzeń między dwoma dużymi, olsztyńskimi osiedlami, spędzać tam czas, grillować, spacerować, jeździć rowerem.

Dotychczas do parku istniało jedno oficjalne dojście - w pobliżu salonu rowerowego. Nie było jednak oczywiste i łatwe do bezproblemowego odnalezienia. Realizacja wcześniej nakreślonych ratuszowych planów, a także inicjatywa mieszkańców zgłoszona do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego sprawiają, że ta przestrzeń zyska kolejne, łatwiejsze skomunikowanie.

Pierwszym z połączeń będzie krótka ścieżka wiodąca od ul. Paukszty. Zostanie poprowadzona między domkami jednorodzinnymi, a Ośrodkiem Mieszkalno-Rehabilitacyjnym Labirynt Polskiego Związku Niewidomych. Ten pieszo-rowerowy trakt był planowany już na etapie przygotowań do powstania zbiornika retencyjnego wraz z okoliczną infrastrukturą.

Drugim będzie natomiast zgłoszone przez mieszkańców i wybrane do realizacji połączenie wiodące od strony ul. Turowskiego, przy Szkole Podstawowej nr 12. Częściowo - na wysokości szkoły - dojście i dojazd do parku od tej strony będzie utwardzony. Na pozostałym odcinku zostanie wykonany z nawierzchni mineralnych, czyli tak, jak wokół zbiornika retencyjnego.

— Teren między Nagórkami i Jarotami został zagospodarowany jako zbiornik retencyjny — przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Przy okazji, aby jak najlepiej wykorzystać to miejsce, zdecydowaliśmy o wzbogaceniu go w infrastrukturę służącą do relaksu i rekreacji.

Na tym terenie powstały fontanna, tarasy, grille, trampoliny, plac zabaw oraz ścieżki spacerowe i rowerowe. Poza tym posadzonych zostało 150 drzew, tysiące krzewów i bylin. Dzięki temu powstał niemal czterohektarowy, oświetlony, klimatyczny park.

Nowe połączenia do parku Nagórki-Jaroty powstaną przed końcem roku.