Tragedia w Olsztynie. Kobieta w zaawansowanej ciąży pod wpływem dopalaczy trafiła do szpitala. Dziecko zmarło

2022-09-20 16:44:40(ost. akt: 2022-09-20 17:59:48)
szpital wojewódzki w olsztynie

szpital wojewódzki w olsztynie

Autor zdjęcia: archiwum GO

W poniedziałek (12 września) doszło do dramatycznego zdarzenia. Na oddział szpitala wojewódzkiego w Olsztynie trafiła ciężarna kobieta. Młoda pacjentka w zaawansowanej ciąży była pod wpływem narkotyków. Lekarze walczyli o życie zarówno dziecka jak i matki. Niestety dziecko nie przeżyło. Sprawa natomiast trafiła na policję.
W ubiegły poniedziałek (12 września) do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przewieziono pacjentkę w zaawansowanej ciąży. Kobieta była pod wpływem substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy.

Pacjentka znajdowała się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Przeżyła tylko dzięki pomocy udzielonej w Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

— W celu uratowania płodu przeprowadzono natychmiastowy poród metodą cesarskiego cięcia. Po 7 minutach od przyjęcia pacjentki na oddział, dziecko było na świecie. Noworodek nie wykazywał oznak życia. Po przeprowadzeniu akcji reanimacyjnej dziecko żyło jeszcze przez dobę. Mimo wysiłków lekarzy nie udało się go jednak utrzymać przy życiu — poinformował Przemysław Prais, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

O zdarzeniu szpital poinformował policję.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi od 3 do 5 miesięcy pozbawienia wolności. Jak mówi rzecznik prasowy, kobiety w ciąży pod wpływem narkotyków to rzadkość, jednak inne używki zdarzają się dość często.

— Na szczęście sytuację, w której kobiety pod wpływem narkotyków w zaawansowanej ciąży są przywożone do naszego szpitala zdarzają się rzadko, nieco częściej zdarzają się ciężarne pod wpływem alkoholu, zaś jak podkreślają lekarze nagminność używki w postaci nikotyny jest przerażająca — podkreśla Prais.

Do tematu wrócimy.