Regeneracja reflektorów: jak ją zrobić samemu?

2022-09-18 23:14:30(ost. akt: 2022-09-18 23:15:46)   Artykuł sponsorowany
Regeneracja reflektorów: jak ją zrobić samemu, jakich preparatów użyć?
Regeneracja reflektorów to jeden z podstawowych zabiegów mających na celu przywrócenie używanemu pojazdowi pełnej sprawności. Taką usługę świadczą zarówno autoryzowane serwisy samochodowe, jak i prywatni mechanicy, ale z uwagi na nieskomplikowany charakter tego procesu można się go też podjąć samodzielnie. Jak to zrobić i jakich preparatów najlepiej użyć? Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat regeneracji reflektorów!
Dlaczego warto przeprowadzać regenerację reflektorów?
Wskutek codziennej eksploatacji reflektory samochodowe tracą na mocy i estetyce. Klosze często matowieją, a zasięg świecenia lamp ulega znacznemu zmniejszeniu. Dochodzą do tego takie problemy jak redukcja szczelności, prowadząca do parowania reflektorów, czy utrata właściwości refleksyjnych przez odbłyśniki. To wszystko obniża poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy – zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych bądź nocą.
Na szczęście zużytych reflektorów samochodowych nie trzeba od razu wymieniać. Wystarczy przeprowadzić zabieg ich regeneracji, mający na celu przywrócenie im pierwotnych właściwości. Jest to rozwiązanie stosunkowo proste i niedrogie. Proces ten możesz zlecić doświadczonemu mechanikowi lub przeprowadzić samodzielnie. Na rynku z łatwością znajdziesz bowiem niezbędne urządzenia i preparaty do polerowania reflektorów.
Jakie etapy obejmuje proces regeneracji reflektorów?
Zazwyczaj regeneracja reflektorów składa się z takich etapów jak:
[list=1]
[*]demontaż lamp,
[*]czyszczenie i odtłuszczanie reflektorów,
[*]demontaż odbłyśników,
[*]wymiana powłok refleksyjnych w odbłyśnikach,
[*]konserwacja elementów mechanicznych lamp,
[*]polerowanie reflektorów,
[*]ponowny montaż lamp.
[/list]
Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić ten zabieg samodzielnie, możesz natknąć się na problemy z demontażem i rozebraniem reflektorów, co zdecydowanie ograniczy zakres renowacji lamp. W domowych warunkach trudno będzie Ci też przeprowadzić regenerację samych odbłyśników, do której niezbędny jest profesjonalny sprzęt – taki jak na przykład specjalna komora próżniowa do metalizacji.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić regenerację reflektorów w podstawowym zakresie. Cały proces sprowadzi się wówczas przede wszystkim do polerowania i nabłyszczania kloszy. Z dalszej części naszego poradnika dowiesz się, jak zrobić to prawidłowo i jakich preparatów użyć w tym celu.
Jak samodzielnie przeprowadzić regenerację reflektorów?
Zanim zaczniesz regenerację reflektorów w samochodzie, odpowiednio je do tego przygotuj. Dokładnie umyj i osusz przednie lampy oraz ich okolice. Następnie zabezpiecz wszystkie lakierowane i plastikowe elementy specjalną taśmą maskującą.
Pierwszy krok regeneracji reflektorów polega na ich szlifowaniu za pomocą wiertarki lub wkrętarki z krążkiem ściernym. Postaw na papier o gradacji 800, a jeżeli klosze nie są mocno zniszczone i pokrywają je wyłącznie lekkie zmatowienia, wybierz wariant 1200 lub 1500. Zauważ, że etap ten jest najważniejszym w całym procesie, ponieważ decyduje o usunięciu najpoważniejszych defektów oraz ostatecznym wyrównaniu całej powierzchni lamp. Staraj się więc nie przekraczać 600 obrotów na minutę i używać średniej siły nacisku. Krążek ścierny prowadź płynnymi ruchami od lewej strony do prawej, uważając podczas zbliżania sie do krawędzi reflektorów.
Pamiętaj o stopniowych zmianach papieru ściernego na coraz drobniejszy. Z każdą kolejną gradacją odwracaj też kierunek prowadzenia krążka (raz lewo – prawo, a raz góra – dół). Nie przejmuj się, jeśli klosz reflektora stanie się w pewnym momencie matowy. Odzyska on swoją przejrzystość przy zastosowaniu papieru 1500 i 2000. Nie zapominaj także o tym, aby podczas pracy co jakiś czas spryskiwać lampy wodą.
Drugi etap regeneracji reflektorów polega na właściwym polerowaniu. W tym celu nałóż na swoje urządzenie pad polerski i nanieś na niego niewielką ilość specjalnej pasty. Rozprowadzaj ją za pomocą jak najwolniejszych obrotów, ruchami poziomymi i pionowymi.                Utrzymuj średnią siłę nacisku aż do chwili, gdy pasta polerska zmieni się z lekko matowej na szklistą. Na koniec usuń jej pozostałości płynem do mycia szyb. Cały proces możesz powtarzać, dopóki z powierzchni lamp nie znikną wszystkie mikroskopijne rysy po papierze ściernym.
Ostatni krok regeneracji reflektorów polega na ich konserwacji filtrem UV. Po usunięciu resztek pasty polerskiej nanieś niewielką ilość specjalnego preparatu na miękką ścierkę i rozprowadź go po całej powierzchni lamp, aż do uzyskania pełnej przejrzystości kloszy.
Jakich produktów użyć do regeneracji reflektorów?
Jak widzisz, do samodzielnego wykonania regeneracji reflektorów potrzebne Ci będą specjalistyczne produkty. Mowa nie tylko o łatwo dostępnych krążkach ściernych i gąbkach polerskich, których możesz użyć w połączeniu z posiadaną wiertarką lub wkrętarką, ale przede wszystkim o profesjonalnych pastach i preparatach zabezpieczających.
Ich dobór powinien zależeć przede wszystkim od tego, czy zabiegowi poddajesz klosze szklane, czy plastikowe. W pierwszym przypadku sięgnij po środki na bazie tlenku ceru służące do polerowania szyb, a w drugim po pasty dedykowane tworzywom sztucznym. Pamiętaj także o preparatach ochronnych dla reflektorów. Możesz zdecydować się między innymi na popularne produkty marki K2.
W przeciwieństwie do np. regeneracji pomp wtryskowych polerowanie reflektorów jest procesem stosunkowo prostym, więc możesz przeprowadzić go na własną rękę. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach i wolisz nie ryzykować, powierz to zadanie fachowcowi. Oferty doświadczonych mechaników znajdziesz choćby w serwisach internetowych typu Fixly.