Przerażające informacje o kilkuset grobach. Strzelali do zabitych dla zabawy

2022-09-17 10:21:33(ost. akt: 2022-09-17 10:27:36)

Autor zdjęcia: Yuri Larin/https://www.facebook.com/ivbogdan

99% ekshumowanych do tej ciał z zbiorowego miejsca pochówku pod Iziumem zmarło w sposób gwałtowny. Część ofiar miała związane ręce, widoczne były oznaki tortur. Spoczywają tam także dzieci.
Groby pod Iziumem odkryto po zajęciu miasta przez wojska ukraińskie. Jest ich ponad 400. Spoczywają tam cywile i ukraińscy jeńcy zamordowani przez Rosjan oraz ofiary nalotów rosyjskich z pierwszego okresu wojny ( miasto było pod okupacją rosyjską od kwietnia, zostało wyzwolone kilka dni temu).

— Chcemy, aby świat wiedział, co się naprawdę dzieje i do czego doprowadziła rosyjska okupacja. Bucza, Mariupol, teraz niestety Izium. Rosja wszędzie zostawia śmierć. I musi być za to odpowiedzialna. Świat musi pociągnąć Rosję do realnej odpowiedzialności za tę wojnę — wskazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
— Mamy dowody na tortury, znęcania się nad ludźmi. Co więcej, istnieją dowody na to, że rosyjscy żołnierze, stacjonowali niedaleko od tego miejsca, strzelali do martwych dla zabawy

— 83 lata od zbrodniczego ataku sowieckiego na Polskę, 82 lata od zbrodni katyńskiej i wiemy jedno: Rosja powróciła do swojej najbardziej makabrycznej przeszłości — napisał w piątek wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Premier zamieścił swój wpis w języku angielskim i dołączył do niego wcześniejszy wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zawierający m.in. zdjęcia z prowadzonych pod Iziumem ekshumacji.


— To niestety pasuje do zepsucia i brutalności, z jaką rosyjskie siły zbrojne prowadzą wojnę przeciwko Ukrainie i narodowi ukraińskiemu — powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Igor Hrywna