Zmieniamy przyzwyczajenia: Europejski Tydzień Mobilności, także w Olsztynie

2022-09-16 10:50:00(ost. akt: 2022-09-15 15:05:15)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Już dziś (16 września) startuje Europejski Tydzień Mobilności. W stolicy Warmii i Mazur oraz pobliskich gminach organizowana jest w tym czasie kampania "Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie".
Celem przedsięwzięcia jest namówienie mieszkańców do zmiany nawyków w różnych obszarach życia. Wszystko po to, by odciążyć otaczające nas środowisko, a także dać sobie szansę na zdrowsze życie.

— Z jednej strony to nawyki związane z przemieszczaniem się, by nie robić tego tylko pojazdami mechanicznymi — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Z drugiej zaś strony jest szereg zachowań w naszym codziennym funkcjonowaniu, które możemy zmienić. Na przykład produkować mniej śmieci, lepiej je segregować, oszczędzać wodę, energię czy zadbać o otaczające nas środowisko. I o tym wszystkim mówimy w naszej kampanii.

Ta składa się z dwóch części. Pierwsza, to znana już z poprzedniego roku rywalizacja szkół "Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem".

— Jej głównym celem jest zgromadzenie jak największej liczby "aktywnych kilometrów" — mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Zachęcamy do jak najczęstszego podróżowania przy pomocy własnych mięśni, np. pieszo, rowerem czy hulajnogą.

To nie tylko ograniczenie emisji spalin, ale też poprawa kondycji oraz zacieśnianie relacji rodzinnych czy koleżeńskich.

— Nie mam wątpliwości, że uczestnicy tegorocznej akcji pokonają więcej kilometrów, niż było to przed rokiem — mówi koordynatorka przedsięwzięcia, Agata Lichy. — Co ważne, cały czas można się zgłaszać do akcji. I zachęcamy, by te przyzwyczajenia zmienić nie tylko na czas akcji, ale już na zawsze.

W tym roku do rywalizacji stanęły 34 szkoły - 24 z Olsztyna oraz 10 z gmin ościennych. Nagrodą dla najbardziej aktywnych pięciu placówek są parkingi rowerowe, będą też nagrody indywidualne dla uczniów. Jedną ze zwycięskich placówek była Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Kołobrzeskiej.

— Uczniowie, rodzice, coraz częściej nauczyciele przyjeżdżają do szkoły rowerami albo hulajnogami — mówi dyrektor SP3, Joanna Sędrowska.

— Codziennie dojeżdżam do szkoły z tatą, oczywiście zachowuję wszystkie środki bezpieczeństwa i przestrzegam przepisów — dodaje uczeń ósmej klasy SP3, Kuba Nakonieczny.

Akcja jest na czasie nie tylko ze względu na Europejski Tydzień Mobilności, ale także z powodu przyjęcia niedawno przez olsztyńskich radnych Planu Mobilności Miejskiej.

— To spis działań, które prowadzą nas do tego, by poruszanie się było jak najbardziej wygodne, ale też sprzyjające środowisku i naszemu zdrowiu — mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz.

Druga część kampanii to zwrócenie uwagi na siedem przyzwyczajeń, których zmiana może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na środowisko teraz, ale także w przyszłości. Zwracamy uwagę na niesegregowanie śmieci, brak oszczędzania wody i prądu, smog, zanieczyszczanie wody i lasów oraz mobilne lenistwo.

W tej części powstało siedem spotów, które promujemy w Internecie. Poza tym zwracamy uwagę na te "grzechy" poprzez plakaty, które pojawiły się w autobusowych i tramwajowych wiatach oraz informacje, jakie przekazujemy w portalach internetowych.