„Rośliny murów ciszy”

2022-09-15 09:34:49(ost. akt: 2022-09-15 09:50:01)
17 września (sobota) o godzinie 12. 00 zapraszamy do Galerii Bakałarz (Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, ul. Natalii Żarskiej 2) na międzypokoleniową wystawę pt. Moje „Rośliny murów ciszy” w obrazach i słowie pokoleń. Bohaterkami spotkania będą kobiety wrażliwe, utalentowane i twórcze: Krystyna Jarosik, Kamila Julia Regin oraz Wiktoria Regin.
Wystawa ukazuje sposób rozumienia historii oraz wspomnień pokoleniowych na przełomie dziejów wojennych w II Rzeczpospolitej, związanych zarówno z Kresami Wschodnimi, jak i powojenną Warmią. Słowa obecne w mojej twórczości stanowią kontekst do prac Mamy oraz Babci i są w pewnym sensie interpretacją ich malarstwa.

W ujęciu pokoleniowym twórczość każdej z nas jest inna. Prace Babci to ilustracje, artystyczne wizualizacje moich wierszy oraz wspomnienia z najmłodszych lat dzieciństwa. Natomiast preludium artystyczne mojej Mamy jawi się jako osobista podróż do wnętrza duszy, gdzie śpiew motyli spotyka się z milczeniem słów księżyca. W jej twórczości można doświadczyć nie tylko abstrakcji, ale poruszyć wyobraźnię, a nawet dopatrzeć się nurtów impresjonistycznych.

Wiktoria Regin

Krystyna Jarosik – mama, babcia, malarka z powołania i pasji. Urodzona w 1948 r. w Karolinowie k. Barczewa, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Wszechstronnie utalentowana, życie zawodowe poświęciła pracy urzędnika państwowego na stanowiskach kierowniczych. Spełnia się kulinarnie, piecze pyszne ciasta, jedną z jej największych pasji poza malowaniem są robótki ręczne.

Kamila Julia Regin – kobieta, mama, psycholog. Urodzona w Olsztynie. Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, olsztyńskich i warszawskich wyższych uczelni oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie obroniła tytuł doktora nauk medycznych. Podążająca przez życie mnóstwem dróg, które zawsze prowadzą do celu. Żyjąca aktywnie pasjonatka siatkówki oraz tenisa ziemnego, miłośniczka roślin i ogrodu. Przyjmująca od Boga obfitość Łask i kochająca życie za życie.

Wiktoria Regin – urodzona 24.09.2004, licealistka. Autorka noweli „Obraz odzyskanej nadziei” (główna nagroda w konkursie „O różę Małego Księcia”, 2019 r.), pracy „Historia oczami prawnuczki” (III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Historie z rodzinnych archiwów” organizowanym przez Archiwa Państwowe, 2020 r.), sztuki teatralnej „Słowa”, poruszającej problematykę egzystencjalną człowieka żyjącego we współczesnym – przepełnionym konsumpcją – świecie i opowiadania „Obraz odzyskanej nadziei”. Jedna ze zwycięzców „ZOOM Zone’’ – konkursu na scenariusz dramatu, a także inspiratorka wielu inicjatyw, m.in. projektu „Innowacyjny program nauczania do zajęć edukacyjnych z przedmiotu plastyka i na godzinie wychowawczej w Technikum i Szkole Branżowej I stopnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych” oraz projektu malarsko-graficznego „Odzyskana nadzieja”.