W ZSO każdego trzynastego jest coś innego

2022-09-30 14:00:00(ost. akt: 2022-09-30 10:41:05)
O pracy samorządu rozmawiamy z Agatą Brodzik

O pracy samorządu rozmawiamy z Agatą Brodzik

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Samorząd Uczniowski przy Zespole Szkół Ogólnokształcących działa bardzo prężnie. Współpracuje z dyrekcją, nauczycielami, opiekunkami samorządu oraz uczniami, których także angażuje w swoje akcje.
Agata Brodzik jest uczennicą klasy II B. Do pracy w Samorządzie Uczniowskim zgłosiła się sama, ponieważ jako uczennica ,,Jedynki" też pracowała w samorządzie.

— Chciałam kontynuować swoją pracę na rzecz uczniów. Zostałam wybrana. Dzięki temu mogę aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły i mieć wpływ na to, co w szkole się dzieje. W naszym liceum jest trochę inaczej niż w szkole podstawowej. Tu sami musimy organizować wszystkie imprezy. Mamy wolną rękę. Nasze opiekunki panie Halina Tyszka i Katarzyna Jagielska, czasami nam coś zasugerują, pomogą, ale to my całą imprezę przygotowujemy — mówi Agata.


Samorząd Uczniowski wybierany jest na rok. Do tradycji weszło przekazywanie nowym członkom samorządu kluczy do szkoły.

Na czym głównie skupia się samorząd?
— Działalność samorządu, to nie tylko dbanie o szkołę i uczniów, ale także pomaganie. Często w szkole organizujemy kiermasze, a zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczamy np. na zakup karmy dla zwierząt w schronisku. Pomogliśmy także uchodźcom z Ukrainy, przekazując 4000 złotych. Pomagamy także chorym, niedożywionym dzieciom z Afryki, ubogim rodzinom poprzez uczestnictwo w akcji Szlachetna Paczka. Zbieramy też nakrętki, które przekazujemy na cele charytatywne — wymienia Agata.

Jednak nie tylko pomaganiem żyją uczniowie ,,Dołka". Sami także chętnie się bawią. Bardzo dużą popularnością cieszą się comiesięczne Tematyczne Trzynastki. To jest już tradycja szkoły.



— Akcja polega na wyborze jednego tematu na przebranie każdego 13 dnia miesiąca. Warto się przebrać, bo nie jest się wówczas odpytywanym. W szkole jest wtedy zabawnie, kolorowo. Ostatnio było nawet bajkowo, bo pojawili się w szkole znani bohaterowie bajek. Tematyczną 13 organizowaliśmy nawet podczas pandemii i zdalnego nauczania. Uczniowie tworzyli zabawne awatary — mówi Agata.

W ramach samorządu prowadzą także Europejski Dzień Języków.

— W tym roku zaplanowaliśmy konkurs internetowy i poczęstunek tradycyjnymi daniami z krajów, których języki są nauczane w naszej szkole, czyli język polski, francuski, niemiecki, angielski i rosyjski. Oprócz tego każda klasa zaprezentuje fragment ,,Hamleta" w innym języku. Mamy 15 klas, a to oznacza 15 różnych języków — dodaje Agata.




Samorząd promuje także zdrowe jedzenie. Przykładem może być akcja Tydzień Zdrowego Żywienia, podczas którego można było zjeść sałatki warzywne, owoce, orzechy oraz wypić świeży koktajl. W kalendarz samorządu na stałe wpisały się takie akcje jak: otrzęsiny klas pierwszych, Andrzejki, Mikołajki, wigilie klasowe, Walentynki, Dzień Otwarty, Dzień Wiosny, który spędzają w szkole, a nie na wagarach. Zazwyczaj tym akcjom towarzyszą nagrody, np. wyjście na pizzę, czy zjedzenie tortu.

— Zachęcamy także naszych kolegów, aby zgłaszali nam swoje pomysły na kolejne imprezy szkolne, akcje charytatywne. Najtrudniej jest ustalać kolejne "trzynastki", dlatego w tej kwestii zawsze spotykamy się z gospodarzami klas i wspólnie ustalamy, za co lub za kogo mamy się przebrać. Mamy już plany na trzynastki w pierwszym półroczu — zapewnia Agata.
W skład Samorządu Uczniowskiego oprócz Agaty, wchodzą: Filip Pachołek oraz Szymon Grzebski.