Zginął w pościgu w trakcie wymiany strzałów. W Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Marka Cekały

2022-09-14 16:47:33(ost. akt: 2022-09-14 14:54:22)

Autor zdjęcia: KWP

Policjant Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie mł. asp. Marek Cekała zginął tragicznie na służbie w Mikołajkach w 2002 roku. Co roku policjanci wspominają to zdarzenie i dbają o pamięć o poległym koledze. Z okazji 20 rocznicy tej tragedii, na ścianie budynku OPP w Olsztynie zawisła pamiątkowa tablica poświęcona pamięci policjanta.
Młodszy aspirant Marek Cekała - Referent Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w rozpoczął 1 grudnia 1992 roku na stanowisku policjanta w Kompanii Prewencji KWP w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 roku został mianowany na stanowisku referenta w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie. 17 sierpnia 2002 roku, pełniąc służbę patrolową w Mikołajkach, podjął pieszy pościg za trzema bandytami, którzy w barze miejskim oddając kilka strzałów z broni palnej zabili innego mężczyznę. Marek Cekała zginął podczas pościgu za sprawcami napadu podczas wymiany ognia. Bohaterski policjant pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i mianowany na stopień młodszego aspiranta.

Od tej tragedii minęło już 20 lat. Z tej okazji na budynku Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie zawisła pamiątkowa tablica, poświęcona pamięci poległego policjanta, a ufundowana przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów. W środę (14 września) została uroczyście odsłonięta przez insp. Arkadiusza Sylwestrzaka I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i poświęcona przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego w obecności matki oraz brata poległego policjanta i gości, wśród których znaleźli się m.in. Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którzy oddali cześć pamięci po poległym policjancie i złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Fot. KWP

Wspólnie z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie wiązankę pod tablicą złożył również podinsp. Sławomir Koniuszy Przewodniczący Wojewódzkiego Zarządu NSZZP oraz samorządowcy z powiatu lidzbarskiego: Jan Harhaj Starosta Lidzbarski, Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego i Fabian Andrukajtis Wójt Gminy Lidzbark Warmiński.

Po raz pierwszy przy tej okazji zostały również wręczone statuetki "Profundae Agnitionis Ergo" ufundowane przez Warmińsko-Mazurski NSZZ Policjantów. Otrzymali je Jadwiga Cekała matka poległego policjanta, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ks. Józef Górzyński Arcybiskup Metropolita Warmiński oraz Jan Harhaj Starosta Lidzbarski.

Fot. KWP

Pamiątkowe tabliczki zostały wręczone Burmistrzowi Lidzbarka Warmińskiego oraz Wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński. To właśnie Lidzbark Warmiński jest w tym roku gospodarzem Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały o Puchar Komendanta Głównego Policji. Udział w nim weźmie 27 mundurowych drużyn z całego kraju, a mecze zostaną rozegrane w dniach 15-16 września 2022 roku na stadionie w Lidzbarku Warmińskim.

Fot. KWP