23-latka z Olsztyna straciła 5 tys. zł. Chciała sprzedać kilka ubrań

2022-09-13 17:12:37(ost. akt: 2022-09-13 15:14:52)

Autor zdjęcia: freepik

Policjanci wciąż przestrzegają przed kliknięciem linku nieznanego pochodzenia. I choć akcja ostrzegawcza trwa od dłuższego czasu, to w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które dają nabrać się oszustom. Mieszkanka Olsztyna chcąc sprzedać kilka ubrań za pośrednictwem znanej aplikacji straciła 5 tys. zł.
W niedzielę (11 września) do policji w Olsztynie zgłosiła się 23-latka, która została oszukana podczas sprzedaży ubrań za pośrednictwem znanej aplikacji. Kobieta straciła 5 tys. zł.

23-latka po zainstalowaniu znanej aplikacji i po wystawieniu oferty sprzedaży ubrań otrzymała wiadomość o zakupie. Chodziło o warte 15 zł spodenki. Kobieta otrzymała wiadomość z linkiem, w który "należało" wejść. Po kliknięciu pojawił się kolejny komunikat dotyczący wyboru ikony banku, w którym 23-latka posiada konto.

Na stronie, która łudząco przypominała stronę banku, kobieta wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej, a także kody weryfikacyjne, które otrzymała w wiadomości SMS. Po wykonaniu tych czynności 23-latkę zaniepokoił czas przetwarzania wykonanych czynności – trwało to kilka minut. Dopiero po tym fakcie, 23-latka wylogowała się i weszła na konto swojego banku, na którym zauważyła operacje finansowe wykonane bez jej wiedzy. Z konta 23-latki dokonano przelewu środków w wysokości 5 tys. zł.

Należy pamiętać, że nawet sprzedając w internecie, można stać się ofiarą oszustów. Nigdy nie klikaj w przesłane w wiadomościach tekstowych linki, których pochodzenia nie znasz i uważnie czytaj SMS-y autoryzacyjne. W przypadku, gdy padniesz ofiarą oszustów, natychmiast skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem i zablokuj dostęp do rachunku bankowego lub karty płatniczej, po czym powiadom o tym zdarzeniu Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.