Roboty do roboty

2022-09-12 21:59:37(ost. akt: 2022-09-30 15:02:33)
Czy roboty zabiorą pracę ludziom? Czy maszyny zapanują nad światem ludzi? Wiele wizji dystopijnych zawiera elementy science-fiction. A tymczasem roboty przemysłowe już od kilkudziesięciu lat pracują na liniach produkcyjnych przy trudnych, ciężkich i niebezpiecznych procesach. Liderem pod względem robotyzacji jest Azja, a szczególnie Chiny, Japonia, Korea Południowa. Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robots) co roku publikuje dane dotyczące integracji nowych robotów i współczynnika robotyzacji (ile robotów przypada na 1000 pracowników). Polska pnie się w tym rankingu w górę od kilku lat.

Jednak robot to tylko ślepa maszyna, potrzebuje oprzyrządowania, aby wykonywać precyzyjnie kolejne zadania. Warmińsko-Mazurskie to zagłębie meblarskie. Nie dziwią więc innowacyjne rozwiązania dedykowane do tej branży. Firma Schmalz dostarcza podciśnieniowe chwytaki i systemy, które oszczędzają dodatkowo energię przez precyzyjne zarządzanie zużycia sprężonego powietrza. Wiodący producenci mebli korzystają z rozwiązań, które pozwalają elastycznie i szybko pobierać elementy z palety i pakować je np. do kartonów. Szybkość procesów sprawia, że rozwiązanie musi być elastyczne, aby przezbroić system na inne produkty.

Kiedyś meble były pakowane głównie ręcznie. Przy długim przenośniku stało wiele osób po dwóch stronach i każdy wykonywał jedną czynność – jedna osoba kładła karton, druga element, potem przekładka, wypełnienie i tak dalej. Co kilka minut z linii zjeżdżała jedna paczka. Jednak taka praca jest bardzo uciążliwa, a o przerwę, np. do toalety wcale nie łatwo, bo ktoś musiał daną osobę zastąpić. Na szczęście ten proces coraz częściej automatyzuje się.

Choć to robot jest zazwyczaj najdroższym elementem, to najważniejsze jednak jest narzędzie. Schunk to dostawca chwytaków elektrycznych. Jednak automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga też innych specjalistycznych narzędzi, np. do szlifowania, gratowania czy polerowania. Robotyzacja tych prostych procesów odciąża pracowników w żmudnych czynnościach, co wpływa na stabilność kadr – po prostu pracownicy zostają w firmie zamiast szukać innej pracy.

Obrazek w tresci

Wdrożenie nowego robota z oprzyrządowaniem, dostarczenie linii produkcyjnej do klienta zawsze było wyzwaniem, ale obecnie problemy piętrzą się przed firmami integratorskimi, ale także produkcyjnymi, które te urządzenia zamawiają. Oceną ryzyka i wsparciem firm w zakresie celowych ubezpieczeń zajmuje się Optima Broker. Nie jest to zwykły ubezpieczyciel, od którego nieraz trudno uzyskać realizację szkody np. w produkcji. Optima Broker występuje z ramienia klienta, który nawet nie musi się kontaktować z ubezpieczycielem. Firma wspiera przedsiębiorstwa poprzez analizę ryzyka, dostosuje instrumenty ubezpieczeniowe do potrzeb klienta i reprezentuje go w przypadku szkody. Na Konferencji będzie można skorzystać z doradztwa przedstawicieli Optima Broker.

Robotyzacja może być kosztem, ale może być też inwestycją. Accreo to firma doradcza, która specjalizuje się w ulgach podatkowych, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorstw. Bogate doświadczenie firmy w uzyskiwaniu dotacji na rozwój pozwala na kompleksowe podejście do projektów innowacyjnych. Wsparcie Accreo obejmuje nie tylko tworzenie dokumentacji, ale także bieżące doradztwo i rozliczenie projektów unijnych.

Pracujesz w firmie produkcyjnej? Jesteś menadżerem lub kierownikiem?
Zgłoś swoje uczestnictwo w Konferencji 6 października w Olsztynie – konferencje@alnea.pl.

Obrazek w tresci