Jak stworzyć nową maszynę?

2022-09-12 21:34:09(ost. akt: 2022-09-12 21:53:37)   Artykuł sponsorowany
Automatyzacja procesów zakłada wykonywanie poszczególnych czynności przez maszyny w sposób dokładniejszy, szybszy i z mniejszymi stratami materiału czy energii. Jednak wiele linii produkcyjnych powstaje na zamówienie – nie można ich kupić, ani zamówić w magazynie. Proces powstawania takiej maszyny w firmie integratorskiej zaczyna się od założeń – co, kiedy i ile ma produkować oraz jak sprawdzać jakość produktów. Następnie projektanci tworzą ogólny wygląd i funkcjonalności, najczęściej w programie 3D. W kolejnych etapach powstaje szkielet konstrukcji. W tym momencie należy sprawdzić, jak będą działać poszczególne „narządy” maszyny. Do tego potrzebny jest sprawdzony dystrybutor automatyki, który będzie wspierał firmę integratorską. Przykładowo firma Balluff działa projektowo – doświadczony technolog sprawdza możliwości sprzętu. Niejednokrotnie testuje też różne rozwiązania z klientem, aby uzyskać najlepszy efekt. Dodatkowo firma posiada w pełni wyposażony automatyką bus, pieszczotliwie zwany BOBem. Wizytę takiego busa można zamówić u lokalnego przedstawiciela lub poprzez stronę www. Samochód pełni rolę mobilnego centrum pokazowego, ale także szkoleniowego.

Kolejny dostawca automatyki - Pepperl+Fuchs specjalizuje się w czujnikach wizyjnych i sensorach działających w strefach szczególnie niebezpiecznych, np. zagrożonych wybuchem. Wiele maszyn pracuje w warunkach niestandardowych, więc kwestie bezpieczeństwa ludzi i samych urządzeń są najważniejsze. Dlatego obecnie rozwija się skanery bezpieczeństwa czy czujniki safety. Pepperl+Fuchs posiada w Krakowie centrum technologiczne, ale można też poprosić opiekuna regionu o możliwość wypożyczenia sprzętu na testy, aby w warunkach polowych sprawdzić jego działanie. Drugim ważnym aspektem jest jakość i koszt produkcji. Dlatego właśnie dostawcy automatyki stawiają na sprawdzone systemy wizyjne oraz czujniki czy testery, które służą kontroli podzespołów. Mają one wykluczać te niespełniające norm już na możliwie najwcześniejszych etapach, by nie marnować energii i części. Dla firm produkcyjnych istotne jest także namierzenie nieprawidłowych komponentów. Do tego służy np. identyfikacja RFID. Informacje o tym, kiedy i jakie części zostały użyte i od jakiego dostawcy pozwala oszczędzić strat w produkcji. Wyzwań przy budowie maszyn jest naprawdę wiele.
„Branża integratorska jest bardzo trudna i obarczona dużym ryzykiem. Rolą państwa jest tworzenie dobrego prawa, które uskrzydli polskie firmy, a nie dołoży im kamieni do plecaka” – takiego zdania jest Krzysztof Kamiński - właściciel firmy technologicznej Alnea, który działa także na rzecz rozwoju regionu w Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości na Warmii, Mazurach i Powiślu. Konferencja zainicjowana przez Alnea i Gazetę Olsztyńską 4 lata temu ma służyć przede wszystkim przedsiębiorcom z naszego regionu.

Lokalnym integratorem automatyki jest firma Erko z Jonkowa, która w tym roku obchodzi 40-lecie swojej działalności. Zwieńczeniem działań tej rodzinnej firmy jest nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe i nowa hala produkcyjna. Erko jest także dystrybutorem świetnej jakości narzędzi i półproduktów dla branży elektrycznej. Firma może się poszczycić również dywizją Aero w Dolinie Lotniczej, gdzie produkowane są części do samolotów.

Obrazek w tresci

Obecna sytuacja na rynku technologicznym nie napawa optymizmem. Coraz trudniej realizować nowe projekty ze względu na duże ryzyko. Optima Broker specjalizuje się w ubezpieczeniach dla przemysłu. W obecnych czasach jest to świetne rozwiązanie, które zabezpiecza firmy integratorskie, które dostarczają maszyny, ale i ich klientów, czyli firmy produkcyjne. Analiza potrzeb klienta pozwoli na dobranie ubezpieczenia dopasowanego do skali ryzyka. A przecież wiąże się ono nie tylko z opóźnieniami w dostawie komponentów, brakiem ludzi do pracy, ale także z uruchomieniem maszyny i możliwymi stratami. Wyobraźmy sobie, że firma ma proces produkcyjny, którego nie można przerwać albo produkty są bardzo drogie i trzeba minimalizować straty, a maszyna się popsuje lub obniży się jakość procesu. Starty finansowe producenta lub kary nałożone na integratora mogą być bardzo wysokie. Warto zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami awarii.

Chcesz skonsultować się z przedstawicielami firm z branży AiR? Może masz pytania do brokera ubezpieczeniowego? Szukasz konkretnego rozwiązania technologicznego? Wyślij zgłoszenie na
konferencje@alnea.pl.

Chcesz zostać wystawcą? Zapytaj o ofertę koordynatora magdalena.kaminska@alnea.pl.

Obrazek w tresci