20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki: ruszają zapisy

2022-09-13 10:54:16(ost. akt: 2022-09-12 15:45:04)

Autor zdjęcia: UWM

Jubileuszowe Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbędą się w dniach 21-23 września. Od poniedziałku (12 września) można zgłosić chęć udziału w ciekawych prezentacjach, warsztatach i innych zajęciach. Czego będą mogli spodziewać się uczestnicy?
System zapisów na zajęcia zacznie działać w poniedziałek (12 września) o godz. 9. 20. edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zmotywowała organizatorów do wytężonej pracy nad atrakcyjnością programu, decyzja: „co wybrać?” podczas wydarzenia nie będzie pewnie łatwa.

UWM po raz kolejny otworzy swoje aule, sale i laboratoria przed wszystkimi pasjonatami nauki i sztuki. Ciekawe wydarzenia odbędą się także w siedzibach partnerów ODNiS.

— Bardzo cieszymy się, że tegoroczną edycję organizujemy przede wszystkim w formie stacjonarnej, ale korzystając z wypracowanych w ostatnich latach rozwiązań, przygotowaliśmy także propozycję dla tych osób, które chcą brać udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki w formie zdalnej — mówi Mateusz Pikuliński, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”, organizator wydarzenia.

Program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zawiera kilkaset wydarzeń. Zostały one skatalogowane w pięciu sekcjach tematycznych: „Tajemnice Przyrody”, „Zdrowe Życie”, „Świat Technologii”, „Bez Granic” oraz „Sztuka w Nas”. Prowadzący, wśród których najwięcej osób to nauczyciele akademiccy UWM, zadbali o ogromne bogactwo tematyczne zajęć. Tego samego dnia będzie można więc poznać i tajniki ekonomii, i odkryć w sobie artystę. Będzie można także dowiedzieć się więcej o żywności, sekretach zwierząt i roślin czy o kulturze. Zajęcia przygotowano z myślą o różnych grupach wiekowych, więc każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Fot. UWM

A skoro o poszukiwaniach mowa, to – kto wie? – może okaże się, że właśnie ciekawa prezentacja lub wizyta w laboratorium zainspiruje uczestników do rozwijania nowej pasji? Inspiracje czerpać będzie można także od gości specjalnych. O fascynującym świecie nauki opowiadać będą fizycy Michał Krupiński i Dariusz Aksamit oraz astronom Leszek Błaszkiewicz. Uczniowie docenią pewnie także rady od Eweliny Strawy, która podpowie, jak się uczyć, żeby… się nauczyć.

Na dobry początek roku szkolnego (i nie tylko) może się także przydać wiedza, którą podzieli się trener przygotowania mentalnego Rafał Malinowski. Anna Urbańska i Paweł Jarząbek przekonają uczestników, że dzięki znajomości swojego mózgu łatwiej jest funkcjonować w grupie i relaksować się. Swoimi doświadczeniami podzieli się też załoga Fundacji Marka Kamińskiego.

Na osoby, które wezmą udział w naukowej przygodzie, czekać będą nie tylko zajęcia wyszczególnione w programie, ale też ciekawe wystawy mobilne.

W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM pojawią się takie dwie. Pierwsza z nich, „Poznaj i odkryj siebie”, składa się z 17 eksponatów interaktywnych, w których obszernie zaprezentowana została anatomia i budowa ludzkiego organizmu.

Drugiej nadano hasło „Zmysł”. Dzięki niej pojawi się szansa, by ocenić zakres swojego wzroku czy słuchu, rozpoznać niewidzialny przedmiot, odgadnąć zapach… Wszystko to dzięki interaktywnym doświadczeniom.

W Bibliotece Uniwersyteckiej zagości z kolei mobilna pracownia kreatywna „przeBUDOWA". Składa się ona z nowatorskiego systemu wielkich klocków, które pozwalają na tworzenie budynków, zamków, mostów, tuneli, akweduktów czy postaci. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W tym roku po raz pierwszy za ich organizację odpowiada nowa jednostka UWM: Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Z okazji jubileuszu odbędzie się specjalna gala, podczas której zostaną wręczone pamiątkowe statuetki. Na jej zakończenie wystąpi duet muzyków: Liliana Przyborowska i Dominik Jastrzębski.

Fot. UWM

Źródło: UWM.edu.pl